OMRON ELECTRONIC COMPONENTS D2SW-3L2M Microswitch, D2SW Series, SPDT, Wire Leaded, 3 A, 250 VAC, 30 VDC
OMRON ELECTRONIC COMPONENTS D2SW-3L2M Microswitch, D2SW Series, SPDT, Wire Leaded, 3 A, 250 VAC, 30 VDC
Product details
| Contact Voltage DC Nom | 30VDC |
| Switch Terminals | Wire Leaded |
| Microswitch Actuator | Roller Lever |
| Product Range | D2SW Series |
| Operating Force Max | 0.59N |
| Microswitch Type | Snap Action |
| Contact Voltage AC Nom | 250VAC |
| Contact Current Max | 3A |
| Contact Configuration | SPDT |
Other details
| Brand | OMRON ELECTRONIC COMPONENTS |
| Part Number | D2SW-3L2M |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
OMRON ELECTRONIC COMPONENTS D2SW-3L2M Microswitch, D2SW Series, SPDT, Wire Leaded, 3 A, 250 VAC, 30 VDC
Product details
| Contact Voltage DC Nom | 30VDC |
| Switch Terminals | Wire Leaded |
| Microswitch Actuator | Roller Lever |
| Product Range | D2SW Series |
| Operating Force Max | 0.59N |
| Microswitch Type | Snap Action |
| Contact Voltage AC Nom | 250VAC |
| Contact Current Max | 3A |
| Contact Configuration | SPDT |
Other details
| Brand | OMRON ELECTRONIC COMPONENTS |
| Part Number | D2SW-3L2M |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Contact Voltage DC Nom | 30VDC |
| Switch Terminals | Wire Leaded |
| Microswitch Actuator | Roller Lever |
| Product Range | D2SW Series |
| Operating Force Max | 0.59N |
| Microswitch Type | Snap Action |
| Contact Voltage AC Nom | 250VAC |
| Contact Current Max | 3A |
| Contact Configuration | SPDT |
Other details
| Brand | OMRON ELECTRONIC COMPONENTS |
| Part Number | D2SW-3L2M |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.









