Omega TYUTH95-1418-50-BL Pneumatic Tubing 6.35 mm 3.18 PU (Polyurethane) Blue 265 psi 15.24 m
HomeStore
  • Colour is black
  • Kink and abrasion resistant
  • Resistant to chemicals, water, fuel, oil and fungus
  • Outstanding flexibility and memory
  • Temperature range from -40 to 73°C
  • Vacuum rating to 28" Hg
  • 95A shore durometer
  • 6.35mm outer diameter
  • 3.175mm inner diameter, 1.6mm wall thickness
  • 50ft standard coil length, working PSI at 24°c is 265
Other details
Brand OMEGA
Part Number TYUTH95-1418-50-BL
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
  • Colour is black
  • Kink and abrasion resistant
  • Vacuum rating to 28" Hg
  • 95A shore durometer
  • 6.35mm outer diameter
Other details
Brand OMEGA
Part Number TYUTH95-1418-50-BL
Description
  • Vacuum rating to 28" Hg
  • 95A shore durometer
  • 6.35mm outer diameter
Part Number TYUTH95-1418-50-BL
Omega TYUTH95-1418-50-BL Pneumatic Tubing 6.35 mm 3.18 PU (Polyurethane) Blue 265 psi 15.24 m | Tanotis