Omega DPG8001-30V15 Digital Pressure Gauge 15 psi -20 °C to 60 0.25% Accuracy 1/4" Mnpt
HomeStore
  • 0.25% full scale terminal point accuracy typical
  • Enhanced value vs mechanical gauge
  • 5 digit LCD display with large 12.2mm (0.48") digits
  • 20 segment bar graph display
  • User-selectable engineering units
  • MIN/MAX readings, tare function standard
  • Environmentally protected to NEMA 4X (IP65)
  • Operating temperature range from -20 to 60°C
  • Enclosure material (case and back) is polycarbonate/ABS, polycarbonate window
  • Dimension is 27mm hex
Other details
Brand OMEGA
Part Number DPG8001-30V15
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
User Manual EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
  • 20 segment bar graph display
  • Dimension is 27mm hex
Other details
Brand OMEGA
Part Number DPG8001-30V15
Quantity Each
Product Information
Shipping & Returns
Description
  • Dimension is 27mm hex
Part Number DPG8001-30V15
Omega DPG8001-30V15 Digital Pressure Gauge 15 psi -20 °C to 60 0.25% Accuracy 1/4" Mnpt | Tanotis