
OEG - TE CONNECTIVITY OJE-SS-124DM,000 General Purpose Relay, OJE Series, Power, Non Latching, SPST-NO, 24 VDC, 5 A
OEG - TE CONNECTIVITY OJE-SS-124DM,000 General Purpose Relay, OJE Series, Power, Non Latching, SPST-NO, 24 VDC, 5 A
- Small size
- Standard class E insulation
- 450mW Coil power
- -30 to 85�C Ambient temperature range
Applications
Consumer Electronics, HVAC, Industrial
Product details
| Contact Material | Silver |
| Relay Mounting | Through Hole |
| Coil Type | Non Latching |
| Coil Resistance | 1.28kohm |
| Product Range | OJE Series |
| Relay Terminals | Solder |
| Contact Current | 5A |
| Approvals & Standards | VDE |
| Contact Voltage VAC | 250VAC |
| Coil Voltage | 24VDC |
| Contact Configuration | SPST-NO |
| Contact Voltage VDC | 30VDC |
Other details
| Brand | OEG - TE CONNECTIVITY |
| Part Number | OJE-SS-124DM,000 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
OEG - TE CONNECTIVITY OJE-SS-124DM,000 General Purpose Relay, OJE Series, Power, Non Latching, SPST-NO, 24 VDC, 5 A
- Small size
- Standard class E insulation
- 450mW Coil power
- -30 to 85�C Ambient temperature range
Applications
Consumer Electronics, HVAC, Industrial
Product details
| Contact Material | Silver |
| Relay Mounting | Through Hole |
| Coil Type | Non Latching |
| Coil Resistance | 1.28kohm |
| Product Range | OJE Series |
| Relay Terminals | Solder |
| Contact Current | 5A |
| Approvals & Standards | VDE |
| Contact Voltage VAC | 250VAC |
| Coil Voltage | 24VDC |
| Contact Configuration | SPST-NO |
| Contact Voltage VDC | 30VDC |
Other details
| Brand | OEG - TE CONNECTIVITY |
| Part Number | OJE-SS-124DM,000 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Small size
- Standard class E insulation
- 450mW Coil power
- -30 to 85�C Ambient temperature range
Applications
Consumer Electronics, HVAC, Industrial
Product details
| Contact Material | Silver |
| Relay Mounting | Through Hole |
| Coil Type | Non Latching |
| Coil Resistance | 1.28kohm |
| Product Range | OJE Series |
| Relay Terminals | Solder |
| Contact Current | 5A |
| Approvals & Standards | VDE |
| Contact Voltage VAC | 250VAC |
| Coil Voltage | 24VDC |
| Contact Configuration | SPST-NO |
| Contact Voltage VDC | 30VDC |
Other details
| Brand | OEG - TE CONNECTIVITY |
| Part Number | OJE-SS-124DM,000 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.









