
NXP MPXHZ6130A6U Pressure Sensor Absolute 39.2 mV/kPa 15 kPa 130 4.75 V 5.25
Product details
| Pressure Type | Absolute |
| Sensitivity, V/P | 39.2mV/kPa |
| Operating Pressure Min | 15kPa |
| Operating Pressure Max | 130kPa |
| Supply Voltage Min | 4.75V |
| Supply Voltage Max | 5.25V |
| Sensor Case Style | SSOP |
| No. of Pins | 8Pins |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Operating Temperature Max | 125°C |
| Product Range | - |
| Automotive Qualification Standard | - |
| RoHS Phthalates Compliant | Yes |
Other details
| Brand | NXP |
| Part Number | MPXHZ6130A6U |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Application Note EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $22.26
-70%$22.26
$6.68NXP MPXHZ6130A6U Pressure Sensor Absolute 39.2 mV/kPa 15 kPa 130 4.75 V 5.25
Product details
| Pressure Type | Absolute |
| Sensitivity, V/P | 39.2mV/kPa |
| Operating Pressure Min | 15kPa |
| Operating Pressure Max | 130kPa |
| Supply Voltage Min | 4.75V |
| Supply Voltage Max | 5.25V |
| Sensor Case Style | SSOP |
| No. of Pins | 8Pins |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Operating Temperature Max | 125°C |
| Product Range | - |
| Automotive Qualification Standard | - |
| RoHS Phthalates Compliant | Yes |
Other details
| Brand | NXP |
| Part Number | MPXHZ6130A6U |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Application Note EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Pressure Type | Absolute |
| Sensitivity, V/P | 39.2mV/kPa |
| Operating Pressure Min | 15kPa |
| Operating Pressure Max | 130kPa |
| Supply Voltage Min | 4.75V |
| Supply Voltage Max | 5.25V |
| Sensor Case Style | SSOP |
| No. of Pins | 8Pins |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Operating Temperature Max | 125°C |
| Product Range | - |
| Automotive Qualification Standard | - |
| RoHS Phthalates Compliant | Yes |
Other details
| Brand | NXP |
| Part Number | MPXHZ6130A6U |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Application Note EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.












