NIDEC COMPONENTS HG16-120-AB-00 Geared DC Motor, 120mA, Brushed, 12 V, 100 rpm, 49 mN-m, 120
HomeStore
Product details
Technical Specifications
Find similar products
DC Motor Type
Brushed
Rotational Speed Max
100rpm
Open menu
Power Rating
Motor Size
16mm
Product Range
HG16 Series
Find similar products
Supply Voltage VDC
12V
Open menu
Torque Max
49mN-m
Gear Ratio TO: 1
120
External Length
40mm
SVHC
To Be Advised
Other details
Brand NIDEC COMPONENTS
Part Number HG16-120-AB-00
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product details
Technical Specifications
DC Motor Type
Brushed
Rotational Speed Max
100rpm
Power Rating
Motor Size
16mm
Product Range
HG16 Series
Supply Voltage VDC
12V
Torque Max
49mN-m
Gear Ratio TO: 1
120
External Length
40mm
SVHC
To Be Advised
Other details
Brand NIDEC COMPONENTS
Part Number HG16-120-AB-00
16mm
12V
40mm
Part Number HG16-120-AB-00
NIDEC COMPONENTS HG16-120-AB-00 Geared DC Motor, 120mA, Brushed, 12 V, 100 rpm, 49 mN-m, 120 | Tanotis