Nexperia PSMN6R1-40HLX PSMN6R1-40HLX Dual Mosfet N Channel 40 V A 0.006 ohm
HomeStore
This is a PSMN6R1-40HLX Dual MOSFET , N Channel, 40 V, 40 V, 40 A, 40 A, 0.006 ohm product from NEXPERIA with the model number PSMN6R1-40HLX
Product details
Channel Type N Channel
Transistor Polarity N Channel
Drain Source Voltage Vds N Channel 40V
Drain Source Voltage Vds 40V
Continuous Drain Current Id 40A
Drain Source Voltage Vds P Channel 40V
Continuous Drain Current Id N Channel 40A
On Resistance Rds(on) 0.006ohm
Transistor Case Style LFPAK56D
Continuous Drain Current Id P Channel 40A
Drain Source On State Resistance N Channel 0.006ohm
Transistor Mounting Surface Mount
Rds(on) Test Voltage 5V
Drain Source On State Resistance P Channel 0.006ohm
Gate Source Threshold Voltage Max 2.1V
Power Dissipation Pd 64W
No. of Pins 8Pins
Power Dissipation N Channel 64W
Power Dissipation P Channel 64W
Operating Temperature Max 175°C
Qualification -
Product Range -
Automotive Qualification Standard -
Other details
Brand NEXPERIA
Part Number PSMN6R1-40HLX
Quantity Each (Supplied on Cut Tape)
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product details
Channel Type N Channel
Transistor Polarity N Channel
Drain Source Voltage Vds 40V
On Resistance Rds(on) 0.006ohm
Transistor Case Style LFPAK56D
Rds(on) Test Voltage 5V
Power Dissipation Pd 64W
No. of Pins 8Pins
Qualification -
Product Range -
Other details
Brand NEXPERIA
Part Number PSMN6R1-40HLX
Description
Drain Source Voltage Vds 40V
On Resistance Rds(on) 0.006ohm
Rds(on) Test Voltage 5V
Power Dissipation Pd 64W
No. of Pins 8Pins
Part Number PSMN6R1-40HLX
Nexperia PSMN6R1-40HLX PSMN6R1-40HLX Dual Mosfet N Channel 40 V A 0.006 ohm | Tanotis