Nexperia PSMN1R4-40YLDX Power Mosfet N Channel 40 V 100 A 0.00112 ohm SOT-669 Surface Mount
HomeStore
  • NextPower-S3 technology delivers superfast switching with soft recovery
  • Low QRR, QG and QGD for high system efficiency and low EMI designs
  • Schottky-plus body-diode, gives soft switching without the associated high IDSS leakage
  • Optimised for 4.5V gate drive utilising NextPower-S3 Superjunction technology
  • High reliability LFPAK package, copper-clip, solder die attach and qualified to 175°C
  • Low parasitic inductance and resistance
  • -55 to 175°C Junction temperature range
Applications
Power Management, Motor Drive & Control, Industrial, Medical
Other details
Brand NEXPERIA
Part Number PSMN1R4-40YLDX
Quantity Each (Supplied on Cut Tape)
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product Change Notice EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Applications
Other details
Brand NEXPERIA
Part Number PSMN1R4-40YLDX
Product Information
Shipping & Returns
Description
Part Number PSMN1R4-40YLDX
Nexperia PSMN1R4-40YLDX Power Mosfet N Channel 40 V 100 A 0.00112 ohm SOT-669 Surface Mount | Tanotis