Nexperia PSMN1R0-30YLDX Power Mosfet N Channel 30 V 100 A 790 �ohm SOT-669 Surface Mount
- Avalanche rated and 100% tested at 190A I(as)
- Ultra-low QG, QGD and QOSS for high system efficiency, especially at higher switching frequencies
- Superfast switching with soft-recovery (s-factor>1)
- Low spiking and ringing for low EMI designs
- Unique SchottkyPlus technology
- Schottky-like performance with <1µA leakage at 25°C
- Low parasitic inductance and resistance
- High reliability clip bonded and solder die attach power SO8 package
- No glue, no wire bonds, qualified to 175°C
- Wave solderable, exposed leads for optimal visual solder inspection
- -55 to 175°C Junction temperature range
| Brand | NEXPERIA |
| Part Number | PSMN1R0-30YLDX |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
$1.19Nexperia PSMN1R0-30YLDX Power Mosfet N Channel 30 V 100 A 790 �ohm SOT-669 Surface Mount
| Brand | NEXPERIA |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
Description