Nanotec DF45M024053-A2 DC Motor Bldc Brushless 24 V 6700 rpm 0.25 N-m 50 W 42.8 mm
- Linear torque curve
- Significantly higher efficiency and power density than induction motors
- Approximately 35% volume and weight reduction with the same output
- Very long life span and smooth running with brushless technology and precision ball race
- Reduced electrical interference emission along with excellent thermal properties
- Mechanically interchangeable with stepper motors
- Less construction expense and greater parts variety
- Exceptionally large speed range at full motor output
Industrial, Automation & Process Control, Motor Drive & Control
Product details
| DC Motor Type | Brushless |
| Supply Voltage VDC | 24V |
| Rotational Speed Max | 6700rpm |
| Torque Max | 0.25N-m |
| Power Rating | 50W |
| Motor Size | 42.8mm |
| External Length | 21.6mm |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | NANOTEC |
| Part Number | DF45M024053-A2 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
- Linear torque curve
Product details
| DC Motor Type | Brushless |
| Supply Voltage VDC | 24V |
| Torque Max | 0.25N-m |
| Power Rating | 50W |
| Motor Size | 42.8mm |
| External Length | 21.6mm |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | NANOTEC |
| Quantity | Each |
Description
| Supply Voltage VDC | 24V |
| Power Rating | 50W |
| Motor Size | 42.8mm |
| External Length | 21.6mm |