
MuxLab 4K60 HDMI 1x4 Splitter
The 4K60 HDMI 1x4 Splitter from Muxlab allows one HDMI 2.0 source to be distributed to up to four HDMI displays. The splitter supports a video resolution up to UHD 4K (3840 x 2160) at 60 Hz with HDR, Deep Color, and HD audio. The splitter is HDCP 1.4 and 2.2 compliant, and features LED diagnostics. Additionally, all connectors are on the rear panel for neat cabling.
- General
-
- Distributes one HDMI 2.0 source to two displays
- Supports up to 4K @ 60 Hz (4:4:4)
- HDCP 1.4 and 2.2 compliant
- Supports HDR and Deep Color
- Supports LPCM 7.1 channel, Dolby TrueHD, Dolby Atmos, DTS-HD Master Audio, and DTS:X
- 16-position rotary switch for EDID management
- LED diagnostics
- Connectors on rear for neat cabling
- Applications
-
- Commercial and residential AV systems
- Classroom training systems
- Digital signage
- Boardroom systems
- Collaborative PC systems
- Medical information systems
| Signal Type | HDMI 2.0a |
| Devices | Ultra HD Blu-ray, projectors, monitors, TV, PC, laptops |
| Transmission | Transparent to the user |
| Video Bandwidth | 18 GB/s |
| Frequency Range | 25 to 600 MHz |
| HDCP | Revision 1.4 & 2.2 compliant |
| LEDs | Power: Blue Input & Output Link: Green |
| Resolution | 3840 x 2160 @ 24/25/30/60 fps 1080p @ 24/50/60 fps 480i to 1080p @ 50/60 fps |
| Color Depth | 8, 10, & 12-bit |
| Audio | LPCM 7.1 channel, Dolby TrueHD, Dolby Atmos, DTS-HD Master Audio, and DTS:X |
| Cable | HDMI cable of appropriate length for video resolution selected |
| Power Supply | 1 x 110 to 240/5 VDC, 2 A |
| Temperature | Operating: 32 to 104°F (0 to 40°C) Storage: -4 to 140°F (-20 to 60°C) Humidity: Up to 90%, non-condensing |
| Enclosure | Metal enclosure |
| Dimensions | 6.1 x 3.3 x 1.0" (16.0 x 8.3 x 2.5 cm) |
| Weight | 1.4 lb (0.6 kg) |
| Packaging Info | |
|---|---|
| Package Weight | 1.55 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 10.5 x 6.9 x 3.2" |
- Bracket
- Limited 2-Year Warranty
Original: $355.66
-70%$355.66
$106.70More Images





MuxLab 4K60 HDMI 1x4 Splitter
The 4K60 HDMI 1x4 Splitter from Muxlab allows one HDMI 2.0 source to be distributed to up to four HDMI displays. The splitter supports a video resolution up to UHD 4K (3840 x 2160) at 60 Hz with HDR, Deep Color, and HD audio. The splitter is HDCP 1.4 and 2.2 compliant, and features LED diagnostics. Additionally, all connectors are on the rear panel for neat cabling.
- General
-
- Distributes one HDMI 2.0 source to two displays
- Supports up to 4K @ 60 Hz (4:4:4)
- HDCP 1.4 and 2.2 compliant
- Supports HDR and Deep Color
- Supports LPCM 7.1 channel, Dolby TrueHD, Dolby Atmos, DTS-HD Master Audio, and DTS:X
- 16-position rotary switch for EDID management
- LED diagnostics
- Connectors on rear for neat cabling
- Applications
-
- Commercial and residential AV systems
- Classroom training systems
- Digital signage
- Boardroom systems
- Collaborative PC systems
- Medical information systems
| Signal Type | HDMI 2.0a |
| Devices | Ultra HD Blu-ray, projectors, monitors, TV, PC, laptops |
| Transmission | Transparent to the user |
| Video Bandwidth | 18 GB/s |
| Frequency Range | 25 to 600 MHz |
| HDCP | Revision 1.4 & 2.2 compliant |
| LEDs | Power: Blue Input & Output Link: Green |
| Resolution | 3840 x 2160 @ 24/25/30/60 fps 1080p @ 24/50/60 fps 480i to 1080p @ 50/60 fps |
| Color Depth | 8, 10, & 12-bit |
| Audio | LPCM 7.1 channel, Dolby TrueHD, Dolby Atmos, DTS-HD Master Audio, and DTS:X |
| Cable | HDMI cable of appropriate length for video resolution selected |
| Power Supply | 1 x 110 to 240/5 VDC, 2 A |
| Temperature | Operating: 32 to 104°F (0 to 40°C) Storage: -4 to 140°F (-20 to 60°C) Humidity: Up to 90%, non-condensing |
| Enclosure | Metal enclosure |
| Dimensions | 6.1 x 3.3 x 1.0" (16.0 x 8.3 x 2.5 cm) |
| Weight | 1.4 lb (0.6 kg) |
| Packaging Info | |
|---|---|
| Package Weight | 1.55 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 10.5 x 6.9 x 3.2" |
- Bracket
- Limited 2-Year Warranty
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The 4K60 HDMI 1x4 Splitter from Muxlab allows one HDMI 2.0 source to be distributed to up to four HDMI displays. The splitter supports a video resolution up to UHD 4K (3840 x 2160) at 60 Hz with HDR, Deep Color, and HD audio. The splitter is HDCP 1.4 and 2.2 compliant, and features LED diagnostics. Additionally, all connectors are on the rear panel for neat cabling.
- General
-
- Distributes one HDMI 2.0 source to two displays
- Supports up to 4K @ 60 Hz (4:4:4)
- HDCP 1.4 and 2.2 compliant
- Supports HDR and Deep Color
- Supports LPCM 7.1 channel, Dolby TrueHD, Dolby Atmos, DTS-HD Master Audio, and DTS:X
- 16-position rotary switch for EDID management
- LED diagnostics
- Connectors on rear for neat cabling
- Applications
-
- Commercial and residential AV systems
- Classroom training systems
- Digital signage
- Boardroom systems
- Collaborative PC systems
- Medical information systems
| Signal Type | HDMI 2.0a |
| Devices | Ultra HD Blu-ray, projectors, monitors, TV, PC, laptops |
| Transmission | Transparent to the user |
| Video Bandwidth | 18 GB/s |
| Frequency Range | 25 to 600 MHz |
| HDCP | Revision 1.4 & 2.2 compliant |
| LEDs | Power: Blue Input & Output Link: Green |
| Resolution | 3840 x 2160 @ 24/25/30/60 fps 1080p @ 24/50/60 fps 480i to 1080p @ 50/60 fps |
| Color Depth | 8, 10, & 12-bit |
| Audio | LPCM 7.1 channel, Dolby TrueHD, Dolby Atmos, DTS-HD Master Audio, and DTS:X |
| Cable | HDMI cable of appropriate length for video resolution selected |
| Power Supply | 1 x 110 to 240/5 VDC, 2 A |
| Temperature | Operating: 32 to 104°F (0 to 40°C) Storage: -4 to 140°F (-20 to 60°C) Humidity: Up to 90%, non-condensing |
| Enclosure | Metal enclosure |
| Dimensions | 6.1 x 3.3 x 1.0" (16.0 x 8.3 x 2.5 cm) |
| Weight | 1.4 lb (0.6 kg) |
| Packaging Info | |
|---|---|
| Package Weight | 1.55 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 10.5 x 6.9 x 3.2" |
- Bracket
- Limited 2-Year Warranty
















