MURATA RDER73A224MUB1H03B Multilayer Ceramic Capacitor, 0.22 µF, 1 kV, ± 20%, Radial Leaded, X7R, 5 mm
HomeStore
Product details
Technical Specifications
Find similar products
Capacitance
0.22µF
Open menu
Capacitance Tolerance
± 20%
Open menu
Dielectric Characteristic
X7R
Capacitor Case / Package
Radial Leaded
Product Diameter
Product Width
4mm
Operating Temperature Min
-55°C
Qualification
Find similar products
Voltage(DC)
1kV
Capacitor Terminals
Radial Leaded
Lead Spacing
5mm
Product Range
RDE Series
Product Length
7.7mm
Product Height
13mm
Operating Temperature Max
125°C
SVHC
No SVHC (21-Jan-2025)
Other details
Brand MURATA
Part Number RDER73A224MUB1H03B
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Product details
Technical Specifications
Capacitance
0.22µF
Capacitance Tolerance
± 20%
Dielectric Characteristic
X7R
Capacitor Case / Package
Product Diameter
Product Width
4mm
Operating Temperature Min
-55°C
Qualification
Voltage(DC)
1kV
Capacitor Terminals
Lead Spacing
5mm
Product Range
RDE Series
Product Length
7.7mm
Product Height
13mm
Operating Temperature Max
125°C
SVHC
No SVHC (21-Jan-2025)
Other details
Brand MURATA
Part Number RDER73A224MUB1H03B
0.22µF
± 20%
4mm
-55°C
1kV
5mm
7.7mm
13mm
125°C
Part Number RDER73A224MUB1H03B
MURATA RDER73A224MUB1H03B Multilayer Ceramic Capacitor, 0.22 µF, 1 kV, ± 20%, Radial Leaded, X7R, 5 mm | Tanotis