
MULTICOMP RA01D03BSFMSOX Rotary Switch, 3 Position, Non Illuminated, RA Series, 30 °, 1 A, 1 A
MULTICOMP RA01D03BSFMSOX Rotary Switch, 3 Position, Non Illuminated, RA Series, 30 °, 1 A, 1 A
- 25.4mm Diameter
- Standard self-stacking wafers
- 6mm M10 x 0.75 Spindle/Bush
Applications
Industrial
Product details
| Contact Current DC Max | 1A |
| Illumination | Non Illuminated |
| Contact Voltage DC Max | 12V |
| Contact Current AC Max | 1A |
| Angle of Throw | 30° |
| Product Range | RA Series |
| No. of Switch Positions | 3 Position |
| Contact Voltage AC Max | 12V |
| No. of Poles | 4 Pole |
Other details
| Brand | MULTICOMP |
| Part Number | RA01D03BSFMSOX |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
MULTICOMP RA01D03BSFMSOX Rotary Switch, 3 Position, Non Illuminated, RA Series, 30 °, 1 A, 1 A
- 25.4mm Diameter
- Standard self-stacking wafers
- 6mm M10 x 0.75 Spindle/Bush
Applications
Industrial
Product details
| Contact Current DC Max | 1A |
| Illumination | Non Illuminated |
| Contact Voltage DC Max | 12V |
| Contact Current AC Max | 1A |
| Angle of Throw | 30° |
| Product Range | RA Series |
| No. of Switch Positions | 3 Position |
| Contact Voltage AC Max | 12V |
| No. of Poles | 4 Pole |
Other details
| Brand | MULTICOMP |
| Part Number | RA01D03BSFMSOX |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 25.4mm Diameter
- Standard self-stacking wafers
- 6mm M10 x 0.75 Spindle/Bush
Applications
Industrial
Product details
| Contact Current DC Max | 1A |
| Illumination | Non Illuminated |
| Contact Voltage DC Max | 12V |
| Contact Current AC Max | 1A |
| Angle of Throw | 30° |
| Product Range | RA Series |
| No. of Switch Positions | 3 Position |
| Contact Voltage AC Max | 12V |
| No. of Poles | 4 Pole |
Other details
| Brand | MULTICOMP |
| Part Number | RA01D03BSFMSOX |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.









