MULTICOMP PRO MP-MS-324-3-1-0500
HomeStore
  • Easy mounting and fixing, fitted with wire leads, compact size
  • Compact housing, adjustable switching point
  • UL approval, various sensitivity ranges available
  • 10W/V maximum contact rating, max switching voltage is 200VDC, 140VAC
  • 1A maximum switching current, 240VDC minimum breakdown voltage
  • 200mohm maximum total resistance (initial)
  • Switching frequency is 500Hz maximum (25°C)
  • Resonant frequency is 4000Hz typical (25°C), 1 = 10 to 15 AT range
  • ABS housing, UL 1007/1569, AWG 24, 4mm stripped and tinned cable, epoxy potting compound
  • Operating temperature range from -20 to +85°C
Product details
Other details
Brand MULTICOMP PRO
Part Number MP-MS-324-3-1-0500
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
More Images
MULTICOMP PRO MP-MS-324-3-1-0500 - Image 2
Product details
Other details
Brand MULTICOMP PRO
Part Number MP-MS-324-3-1-0500
Description