MULTICOMP MCKPCM-97H45P-40DB-4808 Microphone, Omnidirectional, 100 Hz to 16 kHz, 2 V to 10 V, -40 dB
HomeStore
The MCKPCM-97H45P-40DB-4808 is a 0.5mA 10V Omnidirectional Microphone with aluminium shell, silver colour, -40dB sensitivity and 100Hz to 16kHz frequency range.
  • 4.5V Test condition
  • -25 to 55�C Operating temperature range
Applications
Audio
Product details
Output Impedance -
Sensitivity (dB) -40dB
Directivity Omnidirectional
Frequency Response Max 16kHz
Product Range -
Drain Current Max -
Supply Voltage Min 2V
Frequency Response Min 100Hz
Supply Voltage Max 10V
Transducer Function Microphone
Other details
Brand MULTICOMP
Part Number MCKPCM-97H45P-40DB-4808
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
  • 4.5V Test condition
Applications
Audio
Product details
Output Impedance -
Sensitivity (dB) -40dB
Directivity Omnidirectional
Frequency Response Max 16kHz
Product Range -
Drain Current Max -
Supply Voltage Min 2V
Frequency Response Min 100Hz
Supply Voltage Max 10V
Transducer Function Microphone
Other details
Brand MULTICOMP
Description
  • 4.5V Test condition
Frequency Response Max 16kHz
Supply Voltage Min 2V
Frequency Response Min 100Hz
Supply Voltage Max 10V
MULTICOMP MCKPCM-97H45P-40DB-4808 Microphone, Omnidirectional, 100 Hz to 16 kHz, 2 V to 10 V, -40 dB | Tanotis