MULTICOMP MCFE050/12 Toroidal Transformer, 41.7mm x 87.3mm, 50 VA, 2 x 12V, 2.08 A, Chassis
- Power rating ranges from 15VA to 500VA
- Maximum ambient temperature of 40°C
- Efficiency up to 95%
- Secondary voltages ranges from 2 x 6VAC to 2 x 40VAC
- Extremely low radiated magnetic field, suitable for sensitive electronics
- Double insulated primary leads
- Flexible lead outs can be trimmed to any length without the need of enamel removal
- Fully resin encapsulated in case
- Designed, tested and manufactured in accordance with EN60742, EN60065 and EN60950
- 100% electrical and flash tested
Applications
Industrial, Power Management
Product details
| Power Rating | 50VA |
| Transformer Mounting | Chassis |
| Secondary Current Nom | 2.08A |
| Product Range | - |
| Secondary Voltages | 2 x 12V |
Other details
| Brand | MULTICOMP |
| Part Number | MCFE050/12 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
$16.44MULTICOMP MCFE050/12 Toroidal Transformer, 41.7mm x 87.3mm, 50 VA, 2 x 12V, 2.08 A, Chassis
- Efficiency up to 95%
Applications
Industrial, Power Management
Product details
| Power Rating | 50VA |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | MULTICOMP |
| Part Number | MCFE050/12 |
| Quantity | Each |
Description
- Efficiency up to 95%