
MULTICOMP MCBB100 BREAD BOARD, ABS, 165.3MM X 20.5MM
- Copper with nickel plated spring clips
- Wire range from 29AWG to 20AWG
- Rated voltage is 300V
- Rated current is 3A to 5A
- 2 distribution strip of 200 tie-point
- 2.54mm pitch
- Dimension is 20.5mm x 165.3mm x 8.3mm
Product details
| Board Material | ABS (Acrylonitrile Butadiene Styrene) |
| External Width | 165.3mm |
| Board Type | Breadboard |
| Hole Diameter | - |
| Board Thickness | 8.3mm |
| Product Range | - |
| External Height | 20.5mm |
Other details
| Brand | MULTICOMP |
| Part Number | MCBB100 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $4.58
-70%$4.58
$1.37MULTICOMP MCBB100 BREAD BOARD, ABS, 165.3MM X 20.5MM
- Copper with nickel plated spring clips
- Wire range from 29AWG to 20AWG
- Rated voltage is 300V
- Rated current is 3A to 5A
- 2 distribution strip of 200 tie-point
- 2.54mm pitch
- Dimension is 20.5mm x 165.3mm x 8.3mm
Product details
| Board Material | ABS (Acrylonitrile Butadiene Styrene) |
| External Width | 165.3mm |
| Board Type | Breadboard |
| Hole Diameter | - |
| Board Thickness | 8.3mm |
| Product Range | - |
| External Height | 20.5mm |
Other details
| Brand | MULTICOMP |
| Part Number | MCBB100 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Copper with nickel plated spring clips
- Wire range from 29AWG to 20AWG
- Rated voltage is 300V
- Rated current is 3A to 5A
- 2 distribution strip of 200 tie-point
- 2.54mm pitch
- Dimension is 20.5mm x 165.3mm x 8.3mm
Product details
| Board Material | ABS (Acrylonitrile Butadiene Styrene) |
| External Width | 165.3mm |
| Board Type | Breadboard |
| Hole Diameter | - |
| Board Thickness | 8.3mm |
| Product Range | - |
| External Height | 20.5mm |
Other details
| Brand | MULTICOMP |
| Part Number | MCBB100 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











