
Multicomp MC002899 Ring Tongue Terminal M10 3/8" 8 AWG 10 mm²
Product details
| Stud Size - Metric | M10 |
| Stud Size - Imperial | 3/8" |
| Wire Size AWG Max | 8AWG |
| Conductor Area CSA | 10mm² |
| Product Range | - |
| Insulator Colour | - |
| Insulator Material | Uninsulated |
Other details
| Brand | MULTICOMP |
| Part Number | MC002899 |
| Quantity | Pack of 100 |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $43.08
-70%$43.08
$12.92Multicomp MC002899 Ring Tongue Terminal M10 3/8" 8 AWG 10 mm²
Product details
| Stud Size - Metric | M10 |
| Stud Size - Imperial | 3/8" |
| Wire Size AWG Max | 8AWG |
| Conductor Area CSA | 10mm² |
| Product Range | - |
| Insulator Colour | - |
| Insulator Material | Uninsulated |
Other details
| Brand | MULTICOMP |
| Part Number | MC002899 |
| Quantity | Pack of 100 |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Stud Size - Metric | M10 |
| Stud Size - Imperial | 3/8" |
| Wire Size AWG Max | 8AWG |
| Conductor Area CSA | 10mm² |
| Product Range | - |
| Insulator Colour | - |
| Insulator Material | Uninsulated |
Other details
| Brand | MULTICOMP |
| Part Number | MC002899 |
| Quantity | Pack of 100 |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.










