MULTICOMP MB422-508MA02 TERMINAL BLOCK EUROSTYLE, 2 POSITION, 24-12AWG
HomeStore
Product details
No. of Positions 2Ways
Pitch Spacing 5.08mm
Rated Current 27A
Rated Voltage 300V
Wire Connection Method Screw
Wire Size AWG Max 12AWG
Block Orientation Through Hole Right Angle
Product Range MB Series
Wire Size AWG Min 24AWG
Conductor Area CSA -
Other details
Brand MULTICOMP
Part Number MB422-508MA02
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Product details
No. of Positions 2Ways
Pitch Spacing 5.08mm
Rated Current 27A
Rated Voltage 300V
Wire Connection Method Screw
Wire Size AWG Max 12AWG
Product Range MB Series
Wire Size AWG Min 24AWG
Conductor Area CSA -
Other details
Brand MULTICOMP
Part Number MB422-508MA02
No. of Positions 2Ways
Pitch Spacing 5.08mm
Rated Current 27A
Rated Voltage 300V