MULTICOMP E10-12-IVORY Wire Ferrule, E Series, 8 AWG, 12 mm, 22 mm, Ivory, 10 mm²
Product details
| Wire Size AWG Max | 8AWG |
| Terminal Plating | Tin |
| Insulator Colour | Ivory |
| Conductor Area CSA | 10mm² |
| Overall Length | 22mm |
| Product Range | E Series |
| Pin Length | 12mm |
| Insulator Material | Nylon (Polyamide) |
Other details
| Brand | MULTICOMP |
| Part Number | E10-12-IVORY |
| Quantity | Pack of 100 |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $21.39
-70%$21.39
$6.42MULTICOMP E10-12-IVORY Wire Ferrule, E Series, 8 AWG, 12 mm, 22 mm, Ivory, 10 mm²
Product details
| Wire Size AWG Max | 8AWG |
| Terminal Plating | Tin |
| Insulator Colour | Ivory |
| Conductor Area CSA | 10mm² |
| Overall Length | 22mm |
| Product Range | E Series |
| Pin Length | 12mm |
| Insulator Material | Nylon (Polyamide) |
Other details
| Brand | MULTICOMP |
| Part Number | E10-12-IVORY |
| Quantity | Pack of 100 |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Wire Size AWG Max | 8AWG |
| Terminal Plating | Tin |
| Insulator Colour | Ivory |
| Conductor Area CSA | 10mm² |
| Overall Length | 22mm |
| Product Range | E Series |
| Pin Length | 12mm |
| Insulator Material | Nylon (Polyamide) |
Other details
| Brand | MULTICOMP |
| Part Number | E10-12-IVORY |
| Quantity | Pack of 100 |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.










