MULTICOMP E10-12-IVORY Wire Ferrule, E Series, 8 AWG, 12 mm, 22 mm, Ivory, 10 mm²
Product details
| Wire Size AWG Max | 8AWG |
| Terminal Plating | Tin |
| Insulator Colour | Ivory |
| Conductor Area CSA | 10mm² |
| Overall Length | 22mm |
| Product Range | E Series |
| Pin Length | 12mm |
| Insulator Material | Nylon (Polyamide) |
Other details
| Brand | MULTICOMP |
| Part Number | E10-12-IVORY |
| Quantity | Pack of 100 |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
$6.42MULTICOMP E10-12-IVORY Wire Ferrule, E Series, 8 AWG, 12 mm, 22 mm, Ivory, 10 mm²
Product details
| Wire Size AWG Max | 8AWG |
| Terminal Plating | Tin |
| Insulator Colour | Ivory |
| Conductor Area CSA | 10mm² |
| Overall Length | 22mm |
| Product Range | E Series |
| Pin Length | 12mm |
Other details
| Brand | MULTICOMP |
| Part Number | E10-12-IVORY |
| Quantity | Pack of 100 |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
Description
| Wire Size AWG Max | 8AWG |
| Conductor Area CSA | 10mm² |
| Overall Length | 22mm |
| Pin Length | 12mm |