
MULTICOMP 812024 Solder Wire, Lead Free, 0.7mm Diameter, 217°C, 500g
Product details
| Weight - Metric | 500g |
| Flux Type | No Clean and Rosin Flux |
| Weight - Imperial | 1.102lb |
| Product Range | - |
| Melting Temperature | 217°C |
| Solder Alloy | 97.1, 2.6, 0.3 Sn, Ag, Cu |
| External Diameter - Imperial | 0.028" |
| External Diameter - Metric | 0.7mm |
Other details
| Brand | MULTICOMP |
| Part Number | 812024 |
| Quantity | Reel of 1 |
| Technical Data Sheet EN | |
| Safety Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $298.51
-70%$298.51
$89.55MULTICOMP 812024 Solder Wire, Lead Free, 0.7mm Diameter, 217°C, 500g
Product details
| Weight - Metric | 500g |
| Flux Type | No Clean and Rosin Flux |
| Weight - Imperial | 1.102lb |
| Product Range | - |
| Melting Temperature | 217°C |
| Solder Alloy | 97.1, 2.6, 0.3 Sn, Ag, Cu |
| External Diameter - Imperial | 0.028" |
| External Diameter - Metric | 0.7mm |
Other details
| Brand | MULTICOMP |
| Part Number | 812024 |
| Quantity | Reel of 1 |
| Technical Data Sheet EN | |
| Safety Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Weight - Metric | 500g |
| Flux Type | No Clean and Rosin Flux |
| Weight - Imperial | 1.102lb |
| Product Range | - |
| Melting Temperature | 217°C |
| Solder Alloy | 97.1, 2.6, 0.3 Sn, Ag, Cu |
| External Diameter - Imperial | 0.028" |
| External Diameter - Metric | 0.7mm |
Other details
| Brand | MULTICOMP |
| Part Number | 812024 |
| Quantity | Reel of 1 |
| Technical Data Sheet EN | |
| Safety Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.





















