
MULTICOMP 13-11-4 TGN RG179 RF / Coaxial Connector, BNC Coaxial, Straight Bulkhead Jack, Crimp, 75 ohm, RG179, Brass
MULTICOMP 13-11-4 TGN RG179 RF / Coaxial Connector, BNC Coaxial, Straight Bulkhead Jack, Crimp, 75 ohm, RG179, Brass
- 75R Impedance
- 11GHz Maximum frequency
- 1.5mR Contact resistance
- -65 to +165�C Operating temperature range
Applications
Aerospace, Defence, Military, Communications & Networking, Industrial
Product details
| Contact Material | Brass |
| Contact Plating | Gold Plated Contacts |
| Connector Type | BNC Coaxial |
| Coaxial Termination | Crimp |
| Connector Mounting | Panel Mount |
| Connector Body Style | Straight Bulkhead Jack |
| Coaxial Cable Types | RG179 |
| Impedance | 75ohm |
| Product Range | - |
| Frequency Max | 11GHz |
Other details
| Brand | MULTICOMP |
| Part Number | 13-11-4 TGN RG179 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
MULTICOMP 13-11-4 TGN RG179 RF / Coaxial Connector, BNC Coaxial, Straight Bulkhead Jack, Crimp, 75 ohm, RG179, Brass
- 75R Impedance
- 11GHz Maximum frequency
- 1.5mR Contact resistance
- -65 to +165�C Operating temperature range
Applications
Aerospace, Defence, Military, Communications & Networking, Industrial
Product details
| Contact Material | Brass |
| Contact Plating | Gold Plated Contacts |
| Connector Type | BNC Coaxial |
| Coaxial Termination | Crimp |
| Connector Mounting | Panel Mount |
| Connector Body Style | Straight Bulkhead Jack |
| Coaxial Cable Types | RG179 |
| Impedance | 75ohm |
| Product Range | - |
| Frequency Max | 11GHz |
Other details
| Brand | MULTICOMP |
| Part Number | 13-11-4 TGN RG179 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 75R Impedance
- 11GHz Maximum frequency
- 1.5mR Contact resistance
- -65 to +165�C Operating temperature range
Applications
Aerospace, Defence, Military, Communications & Networking, Industrial
Product details
| Contact Material | Brass |
| Contact Plating | Gold Plated Contacts |
| Connector Type | BNC Coaxial |
| Coaxial Termination | Crimp |
| Connector Mounting | Panel Mount |
| Connector Body Style | Straight Bulkhead Jack |
| Coaxial Cable Types | RG179 |
| Impedance | 75ohm |
| Product Range | - |
| Frequency Max | 11GHz |
Other details
| Brand | MULTICOMP |
| Part Number | 13-11-4 TGN RG179 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.









