
MULTICOMP 13-01-3 58U RF / Coaxial Connector, BNC Coaxial, Straight Plug, Solder, 50 ohm, Essex 621715, RG58, Brass
MULTICOMP 13-01-3 58U RF / Coaxial Connector, BNC Coaxial, Straight Plug, Solder, 50 ohm, Essex 621715, RG58, Brass
- 1.5mR Contact resistance
- 1.35 VSWR
- 500V Working voltage
- PTFE insulator
- Rubber gasket
Applications
RF Communications
Product details
| Contact Material | Brass |
| Contact Plating | Gold Plated Contacts |
| Connector Type | BNC Coaxial |
| Coaxial Termination | Solder |
| Connector Mounting | Cable Mount |
| Connector Body Style | Straight Plug |
| Coaxial Cable Types | Essex 621715, RG58 |
| Impedance | 50ohm |
| Product Range | - |
| Frequency Max | 11GHz |
Other details
| Brand | MULTICOMP |
| Part Number | 13-01-3 58U |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $8.47
-70%$8.47
$2.54MULTICOMP 13-01-3 58U RF / Coaxial Connector, BNC Coaxial, Straight Plug, Solder, 50 ohm, Essex 621715, RG58, Brass
- 1.5mR Contact resistance
- 1.35 VSWR
- 500V Working voltage
- PTFE insulator
- Rubber gasket
Applications
RF Communications
Product details
| Contact Material | Brass |
| Contact Plating | Gold Plated Contacts |
| Connector Type | BNC Coaxial |
| Coaxial Termination | Solder |
| Connector Mounting | Cable Mount |
| Connector Body Style | Straight Plug |
| Coaxial Cable Types | Essex 621715, RG58 |
| Impedance | 50ohm |
| Product Range | - |
| Frequency Max | 11GHz |
Other details
| Brand | MULTICOMP |
| Part Number | 13-01-3 58U |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 1.5mR Contact resistance
- 1.35 VSWR
- 500V Working voltage
- PTFE insulator
- Rubber gasket
Applications
RF Communications
Product details
| Contact Material | Brass |
| Contact Plating | Gold Plated Contacts |
| Connector Type | BNC Coaxial |
| Coaxial Termination | Solder |
| Connector Mounting | Cable Mount |
| Connector Body Style | Straight Plug |
| Coaxial Cable Types | Essex 621715, RG58 |
| Impedance | 50ohm |
| Product Range | - |
| Frequency Max | 11GHz |
Other details
| Brand | MULTICOMP |
| Part Number | 13-01-3 58U |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.









