MOLEX 87833-1620 2.00mm Pitch Milli-Grid Header, Right Angle, Shrouded, 16 Way, w/o PCB Locator, with Locking Windows
MOLEX 87833-1620 2.00mm Pitch Milli-Grid Header, Right Angle, Shrouded, 16 Way, w/o PCB Locator, with Locking Windows
- Early entry system crimp terminals
- Centre polarization key
- Locking ramps
- Centre polarization slot
- Locking windows
- Marking feature
Product details
| No. of Contacts | 16Contacts |
| Contact Plating | Gold Plated Contacts |
| Gender | Header |
| Product Range | Milli-Grid 87833 Series |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Contact Termination Type | Through Hole |
| Pitch Spacing | 2mm |
| No. of Rows | 2Rows |
Other details
| Brand | MOLEX |
| Part Number | 87833-1620 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
MOLEX 87833-1620 2.00mm Pitch Milli-Grid Header, Right Angle, Shrouded, 16 Way, w/o PCB Locator, with Locking Windows
- Early entry system crimp terminals
- Centre polarization key
- Locking ramps
- Centre polarization slot
- Locking windows
- Marking feature
Product details
| No. of Contacts | 16Contacts |
| Contact Plating | Gold Plated Contacts |
| Gender | Header |
| Product Range | Milli-Grid 87833 Series |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Contact Termination Type | Through Hole |
| Pitch Spacing | 2mm |
| No. of Rows | 2Rows |
Other details
| Brand | MOLEX |
| Part Number | 87833-1620 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Early entry system crimp terminals
- Centre polarization key
- Locking ramps
- Centre polarization slot
- Locking windows
- Marking feature
Product details
| No. of Contacts | 16Contacts |
| Contact Plating | Gold Plated Contacts |
| Gender | Header |
| Product Range | Milli-Grid 87833 Series |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Contact Termination Type | Through Hole |
| Pitch Spacing | 2mm |
| No. of Rows | 2Rows |
Other details
| Brand | MOLEX |
| Part Number | 87833-1620 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.









