
MOLEX 73100-0256 50 Ohms, SMB Right-Angle PCB, Bulkhead Jack Receptacle
- Subminiature design
- Frequency range DC to 4 GHz
- Snap-on coupling
Product details
| Contact Material | Beryllium Copper |
| Contact Plating | Gold Plated Contacts |
| Connector Type | SMB Coaxial |
| Coaxial Termination | Crimp |
| Connector Mounting | Cable Mount |
| Connector Body Style | Right Angle Plug |
| Coaxial Cable Types | RG179 |
| Impedance | 75ohm |
| Product Range | SMB 75Ohm Series |
| Frequency Max | 4GHz |
Other details
| Brand | MOLEX |
| Part Number | 73100-0256 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $12.59
-70%$12.59
$3.78MOLEX 73100-0256 50 Ohms, SMB Right-Angle PCB, Bulkhead Jack Receptacle
- Subminiature design
- Frequency range DC to 4 GHz
- Snap-on coupling
Product details
| Contact Material | Beryllium Copper |
| Contact Plating | Gold Plated Contacts |
| Connector Type | SMB Coaxial |
| Coaxial Termination | Crimp |
| Connector Mounting | Cable Mount |
| Connector Body Style | Right Angle Plug |
| Coaxial Cable Types | RG179 |
| Impedance | 75ohm |
| Product Range | SMB 75Ohm Series |
| Frequency Max | 4GHz |
Other details
| Brand | MOLEX |
| Part Number | 73100-0256 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Subminiature design
- Frequency range DC to 4 GHz
- Snap-on coupling
Product details
| Contact Material | Beryllium Copper |
| Contact Plating | Gold Plated Contacts |
| Connector Type | SMB Coaxial |
| Coaxial Termination | Crimp |
| Connector Mounting | Cable Mount |
| Connector Body Style | Right Angle Plug |
| Coaxial Cable Types | RG179 |
| Impedance | 75ohm |
| Product Range | SMB 75Ohm Series |
| Frequency Max | 4GHz |
Other details
| Brand | MOLEX |
| Part Number | 73100-0256 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.









