
Molex 53309-1870 53309-1870 Pin Header Board-to-Board 0.8 mm 2 Rows 18 Contacts Surface Mount Right Angle
Molex 53309-1870 53309-1870 Pin Header Board-to-Board 0.8 mm 2 Rows 18 Contacts Surface Mount Right Angle
Product details
| Connector Systems | Board-to-Board |
| Pitch Spacing | 0.8mm |
| No. of Rows | 2Rows |
| No. of Contacts | 18Contacts |
| Contact Termination Type | Surface Mount Right Angle |
| Product Range | - |
| Connector Shroud | - |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Contact Plating | Tin Plated Contacts |
Other details
| Brand | MOLEX |
| Part Number | 53309-1870 |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN | |
| CAD CadSoft_EAGLE EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Molex 53309-1870 53309-1870 Pin Header Board-to-Board 0.8 mm 2 Rows 18 Contacts Surface Mount Right Angle
Product details
| Connector Systems | Board-to-Board |
| Pitch Spacing | 0.8mm |
| No. of Rows | 2Rows |
| No. of Contacts | 18Contacts |
| Contact Termination Type | Surface Mount Right Angle |
| Product Range | - |
| Connector Shroud | - |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Contact Plating | Tin Plated Contacts |
Other details
| Brand | MOLEX |
| Part Number | 53309-1870 |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN | |
| CAD CadSoft_EAGLE EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Connector Systems | Board-to-Board |
| Pitch Spacing | 0.8mm |
| No. of Rows | 2Rows |
| No. of Contacts | 18Contacts |
| Contact Termination Type | Surface Mount Right Angle |
| Product Range | - |
| Connector Shroud | - |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Contact Plating | Tin Plated Contacts |
Other details
| Brand | MOLEX |
| Part Number | 53309-1870 |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN | |
| CAD CadSoft_EAGLE EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.

















