MOLEX 39-30-1180 Mini-Fit Jr. Header, 2 Row, Right Angle, with Snap-in Plastic Peg PCB Lock, 18 Way
MOLEX 39-30-1180 Mini-Fit Jr. Header, 2 Row, Right Angle, with Snap-in Plastic Peg PCB Lock, 18 Way
- Positive locking housings
- Polarized mating geometry
- Scoop-proof housings
- Receptacles and plugs accept standard Mini-Fit and Mini-Fit Plus crimp terminals
Product details
| No. of Contacts | 18Contacts |
| No. of Rows | 2 Row |
| Contact Plating | Tin Plated Contacts |
| Gender | Plug |
| Product Range | Mini-Fit Jr. 5569 Series |
| Contact Material | Brass |
| Contact Termination Type | Solder |
| Pitch Spacing | 4.2mm |
| Connector Mounting | PCB Mount |
Other details
| Brand | MOLEX |
| Part Number | 39-30-1180 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $6.15
-70%$6.15
$1.84MOLEX 39-30-1180 Mini-Fit Jr. Header, 2 Row, Right Angle, with Snap-in Plastic Peg PCB Lock, 18 Way
- Positive locking housings
- Polarized mating geometry
- Scoop-proof housings
- Receptacles and plugs accept standard Mini-Fit and Mini-Fit Plus crimp terminals
Product details
| No. of Contacts | 18Contacts |
| No. of Rows | 2 Row |
| Contact Plating | Tin Plated Contacts |
| Gender | Plug |
| Product Range | Mini-Fit Jr. 5569 Series |
| Contact Material | Brass |
| Contact Termination Type | Solder |
| Pitch Spacing | 4.2mm |
| Connector Mounting | PCB Mount |
Other details
| Brand | MOLEX |
| Part Number | 39-30-1180 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Positive locking housings
- Polarized mating geometry
- Scoop-proof housings
- Receptacles and plugs accept standard Mini-Fit and Mini-Fit Plus crimp terminals
Product details
| No. of Contacts | 18Contacts |
| No. of Rows | 2 Row |
| Contact Plating | Tin Plated Contacts |
| Gender | Plug |
| Product Range | Mini-Fit Jr. 5569 Series |
| Contact Material | Brass |
| Contact Termination Type | Solder |
| Pitch Spacing | 4.2mm |
| Connector Mounting | PCB Mount |
Other details
| Brand | MOLEX |
| Part Number | 39-30-1180 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.









