
MOLEX 38720-6208 TERMINAL BLOCK, BARRIER, 8 POSITION, 22-14AWG
Product details
| Pitch Spacing | 9.53mm |
| No. of Rows | 1 Row |
| No. of Positions | 8Ways |
| Wire Size AWG Min | 22AWG |
| Wire Size AWG Max | 14AWG |
| Rated Current | 15A |
| Rated Voltage | 300V |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | MOLEX |
| Part Number | 38720-6208 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN | |
| Drawing EN | |
| 3D Product Image EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $7.97
-70%$7.97
$2.39MOLEX 38720-6208 TERMINAL BLOCK, BARRIER, 8 POSITION, 22-14AWG
Product details
| Pitch Spacing | 9.53mm |
| No. of Rows | 1 Row |
| No. of Positions | 8Ways |
| Wire Size AWG Min | 22AWG |
| Wire Size AWG Max | 14AWG |
| Rated Current | 15A |
| Rated Voltage | 300V |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | MOLEX |
| Part Number | 38720-6208 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN | |
| Drawing EN | |
| 3D Product Image EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Pitch Spacing | 9.53mm |
| No. of Rows | 1 Row |
| No. of Positions | 8Ways |
| Wire Size AWG Min | 22AWG |
| Wire Size AWG Max | 14AWG |
| Rated Current | 15A |
| Rated Voltage | 300V |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | MOLEX |
| Part Number | 38720-6208 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN | |
| Drawing EN | |
| 3D Product Image EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.