
MOLEX 19013-0030 TERMINAL, PIGGBYBACK DISCONNECT, 6.35MM, CRIMP, BLUE
Product details
| Tab Size - Imperial | 0.25" x 0.032" |
| Insulator Material | Nylon (Polyamide) |
| Wire Size AWG Max | 14AWG |
| Tab Size - Metric | 6.35mm x 0.81mm |
| Product Range | InsulKrimp 19013 Series |
| Wire Size AWG Min | 16AWG |
| Terminal Type | Female Piggyback Disconnect |
| Terminal Material | Brass |
| Insulator Colour | Blue |
| Conductor Area CSA | 2mm² |
Other details
| Brand | MOLEX |
| Part Number | 19013-0030 |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
MOLEX 19013-0030 TERMINAL, PIGGBYBACK DISCONNECT, 6.35MM, CRIMP, BLUE
Product details
| Tab Size - Imperial | 0.25" x 0.032" |
| Insulator Material | Nylon (Polyamide) |
| Wire Size AWG Max | 14AWG |
| Tab Size - Metric | 6.35mm x 0.81mm |
| Product Range | InsulKrimp 19013 Series |
| Wire Size AWG Min | 16AWG |
| Terminal Type | Female Piggyback Disconnect |
| Terminal Material | Brass |
| Insulator Colour | Blue |
| Conductor Area CSA | 2mm² |
Other details
| Brand | MOLEX |
| Part Number | 19013-0030 |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Tab Size - Imperial | 0.25" x 0.032" |
| Insulator Material | Nylon (Polyamide) |
| Wire Size AWG Max | 14AWG |
| Tab Size - Metric | 6.35mm x 0.81mm |
| Product Range | InsulKrimp 19013 Series |
| Wire Size AWG Min | 16AWG |
| Terminal Type | Female Piggyback Disconnect |
| Terminal Material | Brass |
| Insulator Colour | Blue |
| Conductor Area CSA | 2mm² |
Other details
| Brand | MOLEX |
| Part Number | 19013-0030 |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.










