
Molex 15-91-0180 Board-To-Board Connector 2.54 mm 18 Contacts Header C-Grid 71308 Series Surface Mount 2 Rows
Molex 15-91-0180 Board-To-Board Connector 2.54 mm 18 Contacts Header C-Grid 71308 Series Surface Mount 2 Rows
Product details
| Pitch Spacing | 2.54mm |
| No. of Contacts | 18Contacts |
| Gender | Header |
| Product Range | C-Grid 71308 Series |
| Contact Termination Type | Surface Mount |
| No. of Rows | 2Rows |
| Contact Plating | Gold Plated Contacts |
| Contact Material | Copper Alloy |
Other details
| Brand | MOLEX |
| Part Number | 15-91-0180 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| 3D Product Image EN | |
| CAD Multiple Formats EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Molex 15-91-0180 Board-To-Board Connector 2.54 mm 18 Contacts Header C-Grid 71308 Series Surface Mount 2 Rows
Product details
| Pitch Spacing | 2.54mm |
| No. of Contacts | 18Contacts |
| Gender | Header |
| Product Range | C-Grid 71308 Series |
| Contact Termination Type | Surface Mount |
| No. of Rows | 2Rows |
| Contact Plating | Gold Plated Contacts |
| Contact Material | Copper Alloy |
Other details
| Brand | MOLEX |
| Part Number | 15-91-0180 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| 3D Product Image EN | |
| CAD Multiple Formats EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Pitch Spacing | 2.54mm |
| No. of Contacts | 18Contacts |
| Gender | Header |
| Product Range | C-Grid 71308 Series |
| Contact Termination Type | Surface Mount |
| No. of Rows | 2Rows |
| Contact Plating | Gold Plated Contacts |
| Contact Material | Copper Alloy |
Other details
| Brand | MOLEX |
| Part Number | 15-91-0180 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| 3D Product Image EN | |
| CAD Multiple Formats EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











