
Microphone Madness Omnidirectional Lavalier Microphone for Select Shure Systems (Beige)
Microphone Madness MM-PSM Overview
The beige MM-Pro Series Lavalier Microphone from Microphone Madness is an omnidirectional back-electret condenser microphone that is designed to be hidden in hair/costumes or glued on performers' faces in film, theater, and broadcast. It has a frequency response of 20 Hz to 20 kHz and a dynamic range of 93 dB. It is compatible with select Shure systems. This microphone includes a matching windscreen and a matching miniature rotational holding clip.
In the Box
- Microphone Madness Omnidirectional Lavalier Microphone for Select Shure Systems (Beige)
- Windscreen
- Holding Clip
- Limited 1-Year Manufacturer Warranty
Microphone Madness MM-PSM Specs
| Form Factor | Lavalier |
| Compatible Transmitters | Shure: (Transmitter Models Unspecified) |
| Sound Field | Mono |
| Capsule | Electret Condenser |
| Polar Pattern | Omnidirectional |
| Pad | None |
| High-Pass Filter | None |
| Frequency Range | Omnidirectional Electret Condenser: 20 Hz to 20 kHz |
| Maximum SPL | Omnidirectional: 150 dB SPL (1% THD) |
| Impedance | Omnidirectional: 3000 Ohms at 1 kHz |
| Sensitivity | Omnidirectional: 4.0 mV at 1 kHz (Open Circuit Voltage) |
| Dynamic Range | Omnidirectional: 93 dB |
| Equivalent Noise Level | Omnidirectional: 32 dB A-Weighted |
| THD | 1% |
| Output Connector | 1 x TA4F/Mini XLR 4-Pin Female |
| Cable Diameter | 0.04" / 1 mm |
| Operating Voltage | Not Specified by Manufacturer |
| Color | Beige |
| Weight | 0.05 lb / 0.02 kg |
| Package Weight | 0.05 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 5.8 x 5 x 0.3" |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.
Microphone Madness Omnidirectional Lavalier Microphone for Select Shure Systems (Beige)
Microphone Madness MM-PSM Overview
The beige MM-Pro Series Lavalier Microphone from Microphone Madness is an omnidirectional back-electret condenser microphone that is designed to be hidden in hair/costumes or glued on performers' faces in film, theater, and broadcast. It has a frequency response of 20 Hz to 20 kHz and a dynamic range of 93 dB. It is compatible with select Shure systems. This microphone includes a matching windscreen and a matching miniature rotational holding clip.
In the Box
- Microphone Madness Omnidirectional Lavalier Microphone for Select Shure Systems (Beige)
- Windscreen
- Holding Clip
- Limited 1-Year Manufacturer Warranty
Microphone Madness MM-PSM Specs
| Form Factor | Lavalier |
| Compatible Transmitters | Shure: (Transmitter Models Unspecified) |
| Sound Field | Mono |
| Capsule | Electret Condenser |
| Polar Pattern | Omnidirectional |
| Pad | None |
| High-Pass Filter | None |
| Frequency Range | Omnidirectional Electret Condenser: 20 Hz to 20 kHz |
| Maximum SPL | Omnidirectional: 150 dB SPL (1% THD) |
| Impedance | Omnidirectional: 3000 Ohms at 1 kHz |
| Sensitivity | Omnidirectional: 4.0 mV at 1 kHz (Open Circuit Voltage) |
| Dynamic Range | Omnidirectional: 93 dB |
| Equivalent Noise Level | Omnidirectional: 32 dB A-Weighted |
| THD | 1% |
| Output Connector | 1 x TA4F/Mini XLR 4-Pin Female |
| Cable Diameter | 0.04" / 1 mm |
| Operating Voltage | Not Specified by Manufacturer |
| Color | Beige |
| Weight | 0.05 lb / 0.02 kg |
| Package Weight | 0.05 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 5.8 x 5 x 0.3" |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Microphone Madness MM-PSM Overview
The beige MM-Pro Series Lavalier Microphone from Microphone Madness is an omnidirectional back-electret condenser microphone that is designed to be hidden in hair/costumes or glued on performers' faces in film, theater, and broadcast. It has a frequency response of 20 Hz to 20 kHz and a dynamic range of 93 dB. It is compatible with select Shure systems. This microphone includes a matching windscreen and a matching miniature rotational holding clip.
In the Box
- Microphone Madness Omnidirectional Lavalier Microphone for Select Shure Systems (Beige)
- Windscreen
- Holding Clip
- Limited 1-Year Manufacturer Warranty
Microphone Madness MM-PSM Specs
| Form Factor | Lavalier |
| Compatible Transmitters | Shure: (Transmitter Models Unspecified) |
| Sound Field | Mono |
| Capsule | Electret Condenser |
| Polar Pattern | Omnidirectional |
| Pad | None |
| High-Pass Filter | None |
| Frequency Range | Omnidirectional Electret Condenser: 20 Hz to 20 kHz |
| Maximum SPL | Omnidirectional: 150 dB SPL (1% THD) |
| Impedance | Omnidirectional: 3000 Ohms at 1 kHz |
| Sensitivity | Omnidirectional: 4.0 mV at 1 kHz (Open Circuit Voltage) |
| Dynamic Range | Omnidirectional: 93 dB |
| Equivalent Noise Level | Omnidirectional: 32 dB A-Weighted |
| THD | 1% |
| Output Connector | 1 x TA4F/Mini XLR 4-Pin Female |
| Cable Diameter | 0.04" / 1 mm |
| Operating Voltage | Not Specified by Manufacturer |
| Color | Beige |
| Weight | 0.05 lb / 0.02 kg |
| Package Weight | 0.05 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 5.8 x 5 x 0.3" |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.

















