MICROCHIP TC1015-3.0VCT713 Fixed LDO Voltage Regulator, 2.7V to 6V, 180mV Dropout, 3Vout, 100mAout, SOT-23-5
HomeStore
This is a Fixed LDO Voltage Regulator, 2.7V to 6V, 180mV Dropout, 3Vout, 100mAout, SOT-23-5 product from MICROCHIP with the model number TC1015-3.0VCT713
Product details
Output Type Fixed
Input Voltage Min 2.7V
Input Voltage Max 6V
Fixed Output Voltage Nom. 3V
Adjustable Output Voltage Min -
Adjustable Output Voltage Max -
Output Current 100mA
Dropout Voltage Vdo 180mV
LDO Regulator Case Style SOT-23
No. of Pins 5Pins
Operating Temperature Min -40°C
Operating Temperature Max 125°C
Packaging Cut Tape
Product Range 3V 100mA LDO Voltage Regulators
Automotive Qualification Standard -
MSL MSL 1 - Unlimited
Other details
Brand MICROCHIP
Part Number TC1015-3.0VCT713
Quantity Each (Supplied on Cut Tape)
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product details
Output Type Fixed
Input Voltage Min 2.7V
Input Voltage Max 6V
Fixed Output Voltage Nom. 3V
Output Current 100mA
Dropout Voltage Vdo 180mV
No. of Pins 5Pins
Packaging Cut Tape
MSL MSL 1 - Unlimited
Other details
Brand MICROCHIP
Part Number TC1015-3.0VCT713
Description
Input Voltage Min 2.7V
Input Voltage Max 6V
Fixed Output Voltage Nom. 3V
Output Current 100mA
Dropout Voltage Vdo 180mV
No. of Pins 5Pins
Part Number TC1015-3.0VCT713
MICROCHIP TC1015-3.0VCT713 Fixed LDO Voltage Regulator, 2.7V to 6V, 180mV Dropout, 3Vout, 100mAout, SOT-23-5 | Tanotis