
MICROCHIP PIC32MX250F128B-I/SS PIC/DSPIC Microcontroller, Audio and Graphics Interface, PIC32, 32bit, 50 MHz, 128 KB, 32 KB
MICROCHIP PIC32MX250F128B-I/SS PIC/DSPIC Microcontroller, Audio and Graphics Interface, PIC32, 32bit, 50 MHz, 128 KB, 32 KB
- 5 Stage pipeline
- 83DMIPS MIPS M4K Core
- 4-Channel DMA
- full-speed USB 2.0 Device/Host/OTG
- Five 16-bit timers
- Two 32-bit timers
- 5x Capture/Compare/PWM (CCP)
- CODEC Interface (I2S,AC97)
- Peripheral pin select (PPS) Crossbar
- Charge time measurement unit (CTMU)
- Instruction trace
Applications
Communications & Networking, Audio, Embedded Design & Development, Multimedia
Product details
| Embedded Interface Type | I2C, LIN, SPI, UART, USB |
| No. of I/O's | 19I/O's |
| No. of Bits | 32bit |
| Program Memory Size | 128KB |
| Architecture | PIC32 |
| No. of Pins | 28Pins |
| Product Range | PIC32 Microcontrollers |
| CPU Speed | 50MHz |
| Supply Voltage Min | 2.3V |
| MCU Case Style | SSOP |
| Packaging | Each |
| Supply Voltage Max | 3.6V |
| RAM Memory Size | 32KB |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | MICROCHIP |
| Part Number | PIC32MX250F128B-I/SS |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
MICROCHIP PIC32MX250F128B-I/SS PIC/DSPIC Microcontroller, Audio and Graphics Interface, PIC32, 32bit, 50 MHz, 128 KB, 32 KB
- 5 Stage pipeline
- 83DMIPS MIPS M4K Core
- 4-Channel DMA
- full-speed USB 2.0 Device/Host/OTG
- Five 16-bit timers
- Two 32-bit timers
- 5x Capture/Compare/PWM (CCP)
- CODEC Interface (I2S,AC97)
- Peripheral pin select (PPS) Crossbar
- Charge time measurement unit (CTMU)
- Instruction trace
Applications
Communications & Networking, Audio, Embedded Design & Development, Multimedia
Product details
| Embedded Interface Type | I2C, LIN, SPI, UART, USB |
| No. of I/O's | 19I/O's |
| No. of Bits | 32bit |
| Program Memory Size | 128KB |
| Architecture | PIC32 |
| No. of Pins | 28Pins |
| Product Range | PIC32 Microcontrollers |
| CPU Speed | 50MHz |
| Supply Voltage Min | 2.3V |
| MCU Case Style | SSOP |
| Packaging | Each |
| Supply Voltage Max | 3.6V |
| RAM Memory Size | 32KB |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | MICROCHIP |
| Part Number | PIC32MX250F128B-I/SS |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 5 Stage pipeline
- 83DMIPS MIPS M4K Core
- 4-Channel DMA
- full-speed USB 2.0 Device/Host/OTG
- Five 16-bit timers
- Two 32-bit timers
- 5x Capture/Compare/PWM (CCP)
- CODEC Interface (I2S,AC97)
- Peripheral pin select (PPS) Crossbar
- Charge time measurement unit (CTMU)
- Instruction trace
Applications
Communications & Networking, Audio, Embedded Design & Development, Multimedia
Product details
| Embedded Interface Type | I2C, LIN, SPI, UART, USB |
| No. of I/O's | 19I/O's |
| No. of Bits | 32bit |
| Program Memory Size | 128KB |
| Architecture | PIC32 |
| No. of Pins | 28Pins |
| Product Range | PIC32 Microcontrollers |
| CPU Speed | 50MHz |
| Supply Voltage Min | 2.3V |
| MCU Case Style | SSOP |
| Packaging | Each |
| Supply Voltage Max | 3.6V |
| RAM Memory Size | 32KB |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | MICROCHIP |
| Part Number | PIC32MX250F128B-I/SS |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.