HomeStore
Product Overview
  • 64 × 12 two-port ?RAM block implemented as an array of latches
  • Built-in ?PROM, modifiable at program time, readable at run time for user data storage
  • Integrated dual PCIe for up to ×4 Gen2 endpoint (EP) and root port (RP) designs
  • Cryptography Research Incorporated (CRI)-patented differential power analysis (DPA) bitstream
  • 300 K logic elements (4 LUT + DFF), 924 math blocks (18 x 18 MACC)
  • 952 LSRAM blocks (20kbit), 2772 ?SRAM blocks (64 x 12)
  • 20.6 total RAM (Mbits), 459 ?PROM (Kbits)
  • Industrial temperature range from -40°C to 100°C, 784-pin FCBGA package
Product details
Technical Specifications
FPGA Type
Flash based FPGA
IC Case / Package
FCBGA
Speed Grade
1
Process Technology
28nm (CMOS)
Operating Temperature Min
-40°C
Product Range
PolarFire MPF300T Series
SVHC
No SVHC (25-Jun-2025)
Core Supply Voltage Max
1.08V
FPGA Family
PolarFire
Logic Case Style
FCBGA
No. of Logic Blocks
No. of Speed Grades
1
Total RAM Bits
21094.4Kbit
No. of Logic Cells
300000Logic Cells
No. of Pins
784Pins
No.of User I/Os
388I/O's
IC Mounting
Surface Mount
Operating Temperature Max
100°C
Qualification
Clock Management
DLL, PLL
Core Supply Voltage Min
970mV
I/O Supply Voltage
3.3V
No. of I/O's
388I/O's
No. of Macrocells
300000
Operating Frequency Max
500MHz
Other details
Brand MICROCHIP
Part Number MPF300T-1FCG784I
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Product Overview
Product details
Technical Specifications
FPGA Type
Flash based FPGA
IC Case / Package
Speed Grade
Process Technology
28nm (CMOS)
Operating Temperature Min
-40°C
Product Range
PolarFire MPF300T Series
SVHC
No SVHC (25-Jun-2025)
Core Supply Voltage Max
1.08V
FPGA Family
PolarFire
Logic Case Style
No. of Logic Blocks
No. of Speed Grades
Total RAM Bits
21094.4Kbit
No. of Logic Cells
300000Logic Cells
No. of Pins
784Pins
No.of User I/Os
IC Mounting
Surface Mount
Operating Temperature Max
100°C
Qualification
Clock Management
DLL, PLL
Core Supply Voltage Min
970mV
I/O Supply Voltage
3.3V
No. of I/O's
No. of Macrocells
300000
Operating Frequency Max
500MHz
Other details
Brand MICROCHIP
Part Number MPF300T-1FCG784I
Description
-40°C
1.08V
784Pins
100°C
970mV
3.3V
500MHz