MICROCHIP AT27C2048-55JU EPROM, One Time Programmable, 55 ns, 128K x 16bit, 2 Mbit, 4.5 V to 5.5 V, LCC-44
HomeStore
The AT27C2048-55JU is a low-power high-performance 2097152-bit One-Time Programmable Read-Only Memory (OTP EPROM) organized as 128K by 16-bit. It requires a single 5V power supply in normal read mode operation. Any word can be accessed in less than 55ns, eliminating the need for speed-reducing WAIT states. The x16 organization makes this part ideal for high-performance, 16 and 32-bit microprocessor systems. In read mode, the AT27C2048 typically consumes 15mA. Standby mode supply current is typically less than 10µA. The device features two-line control to eliminate bus contention in high-speed systems. With high-density, 128K word storage capability, the AT27C2048 allows firmware to be stored reliably and to be accessed by the system without the delays of mass storage media. The AT27C2048 has additional features that ensure high quality and efficient production use. The rapid programming algorithm reduces the time required to program the part and guarantees reliable programming.
  • Low-power CMOS operation
  • High-reliability CMOS technology
  • 2000V ESD protection
  • 200mA Latch up immunity
  • Rapid programming algorithm - 50µs/byte
  • CMOS and TTL-compatible inputs and outputs
  • Integrated product identification code
Applications
Computers & Computer Peripherals, Industrial
Warnings
Product details
Memory Density: 2Mbit
Memory Configuration: 128K x 16bit
No. of Pins: 44Pins
IC Case / Package: LCC
Supply Voltage Min: 4.5V
Supply Voltage Max: 5.5V
IC Mounting: Surface Mount
Operating Temperature Min: -40°C
Operating Temperature Max: 85°C
Product Range: -
MSL: MSL 2 - 1 year
Other details
Brand MICROCHIP
Part Number AT27C2048-55JU
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
  • Low-power CMOS operation
  • 2000V ESD protection
  • 200mA Latch up immunity
Applications
Warnings
Product details
Memory Density: 2Mbit
No. of Pins: 44Pins
IC Case / Package: LCC
Supply Voltage Min: 4.5V
Supply Voltage Max: 5.5V
IC Mounting: Surface Mount
Product Range: -
MSL: MSL 2 - 1 year
Other details
Brand MICROCHIP
Part Number AT27C2048-55JU
Description
  • 2000V ESD protection
  • 200mA Latch up immunity
No. of Pins: 44Pins
Supply Voltage Min: 4.5V
Supply Voltage Max: 5.5V
Part Number AT27C2048-55JU
MICROCHIP AT27C2048-55JU EPROM, One Time Programmable, 55 ns, 128K x 16bit, 2 Mbit, 4.5 V to 5.5 V, LCC-44 | Tanotis