METCAL CVC-8CH0025S Soldering Tip, CVC-8 Series, 30° Chisel, 2.5 mm, Standard
HomeStore
Product Overview
  • 2,5 mm Tip / Nozzle Width
  • 9,9 mm Tip / Nozzle Length
  • Style - Chisel, Cone 30?
  • 440 °C Soldering Idle Temperature
  • 800 = Ceramic, for high thermal demand applications
  • Idle Temperature 440 °C
Applications
Industrial
Product details
Technical Specifications
Tip / Nozzle Width
2.5mm
For Use With
SVHC
No SVHC (27-Jun-2024)
Tip / Nozzle Style
30° Chisel
Product Range
CV/MX System
Other details
Brand METCAL
Part Number CVC-8CH0025S
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Product Overview
  • 2,5 mm Tip / Nozzle Width
  • 9,9 mm Tip / Nozzle Length
  • Style - Chisel, Cone 30?
  • Idle Temperature 440 °C
Applications
Industrial
Product details
Technical Specifications
Tip / Nozzle Width
2.5mm
For Use With
SVHC
No SVHC (27-Jun-2024)
Tip / Nozzle Style
30° Chisel
Product Range
CV/MX System
Other details
Brand METCAL
Part Number CVC-8CH0025S
Description
  • 2,5 mm Tip / Nozzle Width
  • 9,9 mm Tip / Nozzle Length
  • Idle Temperature 440 °C
2.5mm
Part Number CVC-8CH0025S
METCAL CVC-8CH0025S Soldering Tip, CVC-8 Series, 30° Chisel, 2.5 mm, Standard | Tanotis