Mean Well NPB-120-24AD1 NPB-120-24AD1 Battery Charger Anderson Connector Desktop Lead Acid Li-Ion 264V in 28.8 V Out New
- 90~264VAC universal AC input, built-in PFC, single output
- Charger for compatible with lead-acid and li-ion batteries
- Fanless design, wide adjustable output range, 2 or 3 stage selectable by DIP S.W
- No load power consumption is < 0.15W(AC S.W off), Anderson equivalent output connector
- Wide operating temperature range from -30°C to +70°C
- Short circuit / overvoltage /overtemperature / battery reverse polarity protection
- Comply with UL/EN62368-1 and EN60335-1/2-29 dual certification
- Front panel LED indicator for charging status, 3 years warranty
- 120W output power, 28.8V output voltage, 4A output current
- Dimension is 96mm width x 49mm height x 180mm depth
Other details
| Brand | MEAN WELL |
| Part Number | NPB-120-24AD1 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
Other details
| Brand | MEAN WELL |
| Quantity | Each |
Description