
Maxim Integrated Products MAX40089AUA+ Operational Amplifier 2 42 MHz 10 V/µs 2.7V to 5.5V ?max 8 Pins
Maxim Integrated Products MAX40089AUA+ Operational Amplifier 2 42 MHz 10 V/µs 2.7V to 5.5V ?max 8 Pins
Product details
| No. of Amplifiers | 2 Amplifier |
| Bandwidth | 42MHz |
| Slew Rate | 10V/µs |
| Supply Voltage Range | 2.7V to 5.5V |
| Amplifier Case Style | µMAX |
| No. of Pins | 8Pins |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Operating Temperature Max | 125°C |
| Product Range | - |
| Automotive Qualification Standard | - |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
| RoHS Phthalates Compliant | To Be Advised |
Other details
| Brand | MAXIM INTEGRATED PRODUCTS |
| Part Number | MAX40089AUA+ |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Maxim Integrated Products MAX40089AUA+ Operational Amplifier 2 42 MHz 10 V/µs 2.7V to 5.5V ?max 8 Pins
Product details
| No. of Amplifiers | 2 Amplifier |
| Bandwidth | 42MHz |
| Slew Rate | 10V/µs |
| Supply Voltage Range | 2.7V to 5.5V |
| Amplifier Case Style | µMAX |
| No. of Pins | 8Pins |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Operating Temperature Max | 125°C |
| Product Range | - |
| Automotive Qualification Standard | - |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
| RoHS Phthalates Compliant | To Be Advised |
Other details
| Brand | MAXIM INTEGRATED PRODUCTS |
| Part Number | MAX40089AUA+ |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| No. of Amplifiers | 2 Amplifier |
| Bandwidth | 42MHz |
| Slew Rate | 10V/µs |
| Supply Voltage Range | 2.7V to 5.5V |
| Amplifier Case Style | µMAX |
| No. of Pins | 8Pins |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Operating Temperature Max | 125°C |
| Product Range | - |
| Automotive Qualification Standard | - |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
| RoHS Phthalates Compliant | To Be Advised |
Other details
| Brand | MAXIM INTEGRATED PRODUCTS |
| Part Number | MAX40089AUA+ |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











