
Maxim Integrated Products MAX20051AUD/V+ LED Driver Synchronous Buck (Step Down) AEC-Q100 2 Outs 4.5V to 65V In 2A Out 400kHz TSSOP-14
Maxim Integrated Products MAX20051AUD/V+ LED Driver Synchronous Buck (Step Down) AEC-Q100 2 Outs 4.5V to 65V In 2A Out 400kHz TSSOP-14
Product details
| Device Topology | Synchronous Buck (Step Down) |
| Input Voltage Min | 4.5V |
| Input Voltage Max | 65V |
| Output Voltage Max | - |
| Output Current Max | 2A |
| Switching Frequency | 400kHz |
| No. of Outputs | 2Outputs |
| IC Mounting | SMD |
| Driver Case Style | TSSOP |
| No. of Pins | 14Pins |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Operating Temperature Max | 125°C |
| Product Range | - |
| Automotive Qualification Standard | AEC-Q100 |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
| RoHS Phthalates Compliant | To Be Advised |
Other details
| Brand | MAXIM INTEGRATED PRODUCTS |
| Part Number | MAX20051AUD/V+ |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Maxim Integrated Products MAX20051AUD/V+ LED Driver Synchronous Buck (Step Down) AEC-Q100 2 Outs 4.5V to 65V In 2A Out 400kHz TSSOP-14
Product details
| Device Topology | Synchronous Buck (Step Down) |
| Input Voltage Min | 4.5V |
| Input Voltage Max | 65V |
| Output Voltage Max | - |
| Output Current Max | 2A |
| Switching Frequency | 400kHz |
| No. of Outputs | 2Outputs |
| IC Mounting | SMD |
| Driver Case Style | TSSOP |
| No. of Pins | 14Pins |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Operating Temperature Max | 125°C |
| Product Range | - |
| Automotive Qualification Standard | AEC-Q100 |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
| RoHS Phthalates Compliant | To Be Advised |
Other details
| Brand | MAXIM INTEGRATED PRODUCTS |
| Part Number | MAX20051AUD/V+ |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Device Topology | Synchronous Buck (Step Down) |
| Input Voltage Min | 4.5V |
| Input Voltage Max | 65V |
| Output Voltage Max | - |
| Output Current Max | 2A |
| Switching Frequency | 400kHz |
| No. of Outputs | 2Outputs |
| IC Mounting | SMD |
| Driver Case Style | TSSOP |
| No. of Pins | 14Pins |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Operating Temperature Max | 125°C |
| Product Range | - |
| Automotive Qualification Standard | AEC-Q100 |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
| RoHS Phthalates Compliant | To Be Advised |
Other details
| Brand | MAXIM INTEGRATED PRODUCTS |
| Part Number | MAX20051AUD/V+ |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
