
MAXIM INTEGRATED PRODUCTS MAX1486EUB+ Transceiver RS422, RS485, 4.75V-5.25V supply, 1 Driver, µMAX-10
MAXIM INTEGRATED PRODUCTS MAX1486EUB+ Transceiver RS422, RS485, 4.75V-5.25V supply, 1 Driver, µMAX-10
Product details
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Driver Case Style | µMAX |
| No. of Receivers | 1 |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| No. of Pins | 10Pins |
| Product Range | - |
| Automotive Qualification Standard | - |
| No. of Drivers | 1Drivers |
| Supply Voltage Min | 4.75V |
| IC Interface Type | RS422, RS485 |
| Device Type | Transceiver |
| Packaging | Each |
| Supply Voltage Max | 5.25V |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | MAXIM INTEGRATED PRODUCTS |
| Part Number | MAX1486EUB+ |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
MAXIM INTEGRATED PRODUCTS MAX1486EUB+ Transceiver RS422, RS485, 4.75V-5.25V supply, 1 Driver, µMAX-10
Product details
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Driver Case Style | µMAX |
| No. of Receivers | 1 |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| No. of Pins | 10Pins |
| Product Range | - |
| Automotive Qualification Standard | - |
| No. of Drivers | 1Drivers |
| Supply Voltage Min | 4.75V |
| IC Interface Type | RS422, RS485 |
| Device Type | Transceiver |
| Packaging | Each |
| Supply Voltage Max | 5.25V |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | MAXIM INTEGRATED PRODUCTS |
| Part Number | MAX1486EUB+ |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Driver Case Style | µMAX |
| No. of Receivers | 1 |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| No. of Pins | 10Pins |
| Product Range | - |
| Automotive Qualification Standard | - |
| No. of Drivers | 1Drivers |
| Supply Voltage Min | 4.75V |
| IC Interface Type | RS422, RS485 |
| Device Type | Transceiver |
| Packaging | Each |
| Supply Voltage Max | 5.25V |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | MAXIM INTEGRATED PRODUCTS |
| Part Number | MAX1486EUB+ |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.












