
MAXIM INTEGRATED PRODUCTS ICL7660ESA+ DC-DC Switching Divider, Inverting, Regulator, Adjustable, 1.5 V-10 Vin, 3V-20Vout, 20mAout,SOIC-8
MAXIM INTEGRATED PRODUCTS ICL7660ESA+ DC-DC Switching Divider, Inverting, Regulator, Adjustable, 1.5 V-10 Vin, 3V-20Vout, 20mAout,SOIC-8
Product details
| Input Voltage Max | 10V |
| Output Current | 20mA |
| No. of Outputs | 1Outputs |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| No. of Pins | 8Pins |
| Output Voltage Max | 20V |
| Output Voltage Min | 3V |
| Input Voltage Min | 1.5V |
| Product Range | - |
| Topology | Divider, Doubler, Inverting, Multiplier |
| Automotive Qualification Standard | - |
| DC / DC Converter IC Case | SOIC |
| Packaging | Cut Tape |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | MAXIM INTEGRATED PRODUCTS |
| Part Number | ICL7660ESA+ |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
MAXIM INTEGRATED PRODUCTS ICL7660ESA+ DC-DC Switching Divider, Inverting, Regulator, Adjustable, 1.5 V-10 Vin, 3V-20Vout, 20mAout,SOIC-8
Product details
| Input Voltage Max | 10V |
| Output Current | 20mA |
| No. of Outputs | 1Outputs |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| No. of Pins | 8Pins |
| Output Voltage Max | 20V |
| Output Voltage Min | 3V |
| Input Voltage Min | 1.5V |
| Product Range | - |
| Topology | Divider, Doubler, Inverting, Multiplier |
| Automotive Qualification Standard | - |
| DC / DC Converter IC Case | SOIC |
| Packaging | Cut Tape |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | MAXIM INTEGRATED PRODUCTS |
| Part Number | ICL7660ESA+ |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Input Voltage Max | 10V |
| Output Current | 20mA |
| No. of Outputs | 1Outputs |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| No. of Pins | 8Pins |
| Output Voltage Max | 20V |
| Output Voltage Min | 3V |
| Input Voltage Min | 1.5V |
| Product Range | - |
| Topology | Divider, Doubler, Inverting, Multiplier |
| Automotive Qualification Standard | - |
| DC / DC Converter IC Case | SOIC |
| Packaging | Cut Tape |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | MAXIM INTEGRATED PRODUCTS |
| Part Number | ICL7660ESA+ |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











