
Maxim Integrated Products DS1225AB-70IND+ Nonvolatile Sram (NVSRAM) 64Kbit 8K x 8bit Parallel Interface 4.75V to 5.25V EDIP-28
Maxim Integrated Products DS1225AB-70IND+ Nonvolatile Sram (NVSRAM) 64Kbit 8K x 8bit Parallel Interface 4.75V to 5.25V EDIP-28
Product details
| Memory Size | 64Kbit |
| Memory Organisation | 8K x 8bit |
| IC Interface Type | Parallel |
| Supply Voltage Min | 4.75V |
| Supply Voltage Max | 5.25V |
| Memory Case Style | EDIP |
| No. of Pins | 28Pins |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| Product Range | - |
| RoHS Phthalates Compliant | To Be Advised |
| MSL | - |
Other details
| Brand | MAXIM INTEGRATED PRODUCTS |
| Part Number | DS1225AB-70IND+ |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $46.70
-70%$46.70
$14.01Maxim Integrated Products DS1225AB-70IND+ Nonvolatile Sram (NVSRAM) 64Kbit 8K x 8bit Parallel Interface 4.75V to 5.25V EDIP-28
Product details
| Memory Size | 64Kbit |
| Memory Organisation | 8K x 8bit |
| IC Interface Type | Parallel |
| Supply Voltage Min | 4.75V |
| Supply Voltage Max | 5.25V |
| Memory Case Style | EDIP |
| No. of Pins | 28Pins |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| Product Range | - |
| RoHS Phthalates Compliant | To Be Advised |
| MSL | - |
Other details
| Brand | MAXIM INTEGRATED PRODUCTS |
| Part Number | DS1225AB-70IND+ |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Memory Size | 64Kbit |
| Memory Organisation | 8K x 8bit |
| IC Interface Type | Parallel |
| Supply Voltage Min | 4.75V |
| Supply Voltage Max | 5.25V |
| Memory Case Style | EDIP |
| No. of Pins | 28Pins |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| Product Range | - |
| RoHS Phthalates Compliant | To Be Advised |
| MSL | - |
Other details
| Brand | MAXIM INTEGRATED PRODUCTS |
| Part Number | DS1225AB-70IND+ |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











