
LITTELFUSE 0453007.MR Fuse, Surface Mount, 453 Series, 7 A, 125 VAC, 32 VDC, Very Fast Acting, SMD
LITTELFUSE 0453007.MR Fuse, Surface Mount, 453 Series, 7 A, 125 VAC, 32 VDC, Very Fast Acting, SMD
Product details
| Product Range | 453 Series |
| Fuse Current | 7A |
| Voltage Rating V AC | 125VAC |
| Voltage Rating V DC | 32VDC |
| Blow Characteristic | Very Fast Acting |
| Fuse Case Style | SMD |
| Breaking Capacity Current AC | 50A |
| Breaking Capacity Current DC | 300A |
Other details
| Brand | LITTELFUSE |
| Part Number | 0453007.MR |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $3.29
-70%$3.29
$0.99LITTELFUSE 0453007.MR Fuse, Surface Mount, 453 Series, 7 A, 125 VAC, 32 VDC, Very Fast Acting, SMD
Product details
| Product Range | 453 Series |
| Fuse Current | 7A |
| Voltage Rating V AC | 125VAC |
| Voltage Rating V DC | 32VDC |
| Blow Characteristic | Very Fast Acting |
| Fuse Case Style | SMD |
| Breaking Capacity Current AC | 50A |
| Breaking Capacity Current DC | 300A |
Other details
| Brand | LITTELFUSE |
| Part Number | 0453007.MR |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Product Range | 453 Series |
| Fuse Current | 7A |
| Voltage Rating V AC | 125VAC |
| Voltage Rating V DC | 32VDC |
| Blow Characteristic | Very Fast Acting |
| Fuse Case Style | SMD |
| Breaking Capacity Current AC | 50A |
| Breaking Capacity Current DC | 300A |
Other details
| Brand | LITTELFUSE |
| Part Number | 0453007.MR |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











