
Lilliput PVM210 21.5" HDMI Professional Production Monitor
Lilliput PVM210 Overview
Add a professional monitor to your 4K broadcast studio or field production with this PVM210 21.5" HDMI Professional Production Monitor from Lilliput. The 21.5" LCD panel features 1920 x 1080 resolution, a 170° angle of view, a 1500:1 contrast ratio, and 1000 cd/m² brightness, and it supports HDR and Rec.709 color space.
The monitor can input up to UHD 4K 3840 x 2160p30 video via its HDMI input. It also features a VGA input and an RCA input. Audio support includes support for 24-bit 48 kHz embedded audio, it has two speakers, and it features a 3.5mm headphone output.
Included with the monitor is a DC power adapter, an HDMI type A cable, a VGA cable, AV cables, and a base stand.
In the Box
- Lilliput PVM210 21.5" HDMI Professional Production Monitor
- DC Power Adapter
- Power Cable
- HDMI Cable
- VGA Cable
- AV Cable Set
- Base Stand
Lilliput PVM210 Specs
| Panel Type | LCD |
| Display Size | 21.5" / 54.6 cm |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Viewing Angle | Horizontal: 170° Vertical: 170° |
| Touchscreen | No |
| Maximum Brightness | 1000 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 1500:1 |
| HDR Compatibility | Hybrid Log Gamma |
| Pixels Per Inch (ppi) | 102 ppi |
| Real-Time LUT Monitoring | No |
| Video I/O | 1 x HDMI 1.4b Input 1 x DE-15/DB-15 (VGA) Input 1 x RCA (S-Video) Input |
| Embedded Audio | HDMI: 8-Channel |
| Audio I/O | 1 x 2RCA Line Input 1 x 1/8" / 3.5 mm Headphone Output |
| Built-In Speaker | 2 |
| Power I/O | 1 x Barrel Input |
| Other I/O | 1 x USB-A Input |
| Media/Memory Card Slot | None |
| Wi-Fi | None |
| Video Format | HDMI UHD 4K: 30/25/24 1080p: 60/50/30/25/24 1080i: 60/50 720p: 60/50 |
| Gamma Curve | Rec709 |
| DC Input Power | 12 to 24 VDC |
| Power Consumption | 36 W (Maximum) |
| Mounting-Hole Pattern | 100 x 100 mm, 75 x 75 mm |
| Operating Temperature | 32 to 122°F / 0 to 50°C |
| Storage Temperature | -4 to 140°F / -20 to 60°C |
| Dimensions | 20.7 x 12.3 x 0.8" / 524.8 x 313.3 x 19.8 mm |
| Weight | 10.6 lb / 4.8 kg |
| Package Weight | 17.995 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 25.3 x 19.6 x 5.6" |
Lilliput PVM210 Reviews
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.
More Images



Lilliput PVM210 21.5" HDMI Professional Production Monitor
Lilliput PVM210 Overview
Add a professional monitor to your 4K broadcast studio or field production with this PVM210 21.5" HDMI Professional Production Monitor from Lilliput. The 21.5" LCD panel features 1920 x 1080 resolution, a 170° angle of view, a 1500:1 contrast ratio, and 1000 cd/m² brightness, and it supports HDR and Rec.709 color space.
The monitor can input up to UHD 4K 3840 x 2160p30 video via its HDMI input. It also features a VGA input and an RCA input. Audio support includes support for 24-bit 48 kHz embedded audio, it has two speakers, and it features a 3.5mm headphone output.
Included with the monitor is a DC power adapter, an HDMI type A cable, a VGA cable, AV cables, and a base stand.
In the Box
- Lilliput PVM210 21.5" HDMI Professional Production Monitor
- DC Power Adapter
- Power Cable
- HDMI Cable
- VGA Cable
- AV Cable Set
- Base Stand
Lilliput PVM210 Specs
| Panel Type | LCD |
| Display Size | 21.5" / 54.6 cm |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Viewing Angle | Horizontal: 170° Vertical: 170° |
| Touchscreen | No |
| Maximum Brightness | 1000 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 1500:1 |
| HDR Compatibility | Hybrid Log Gamma |
| Pixels Per Inch (ppi) | 102 ppi |
| Real-Time LUT Monitoring | No |
| Video I/O | 1 x HDMI 1.4b Input 1 x DE-15/DB-15 (VGA) Input 1 x RCA (S-Video) Input |
| Embedded Audio | HDMI: 8-Channel |
| Audio I/O | 1 x 2RCA Line Input 1 x 1/8" / 3.5 mm Headphone Output |
| Built-In Speaker | 2 |
| Power I/O | 1 x Barrel Input |
| Other I/O | 1 x USB-A Input |
| Media/Memory Card Slot | None |
| Wi-Fi | None |
| Video Format | HDMI UHD 4K: 30/25/24 1080p: 60/50/30/25/24 1080i: 60/50 720p: 60/50 |
| Gamma Curve | Rec709 |
| DC Input Power | 12 to 24 VDC |
| Power Consumption | 36 W (Maximum) |
| Mounting-Hole Pattern | 100 x 100 mm, 75 x 75 mm |
| Operating Temperature | 32 to 122°F / 0 to 50°C |
| Storage Temperature | -4 to 140°F / -20 to 60°C |
| Dimensions | 20.7 x 12.3 x 0.8" / 524.8 x 313.3 x 19.8 mm |
| Weight | 10.6 lb / 4.8 kg |
| Package Weight | 17.995 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 25.3 x 19.6 x 5.6" |
Lilliput PVM210 Reviews
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Lilliput PVM210 Overview
Add a professional monitor to your 4K broadcast studio or field production with this PVM210 21.5" HDMI Professional Production Monitor from Lilliput. The 21.5" LCD panel features 1920 x 1080 resolution, a 170° angle of view, a 1500:1 contrast ratio, and 1000 cd/m² brightness, and it supports HDR and Rec.709 color space.
The monitor can input up to UHD 4K 3840 x 2160p30 video via its HDMI input. It also features a VGA input and an RCA input. Audio support includes support for 24-bit 48 kHz embedded audio, it has two speakers, and it features a 3.5mm headphone output.
Included with the monitor is a DC power adapter, an HDMI type A cable, a VGA cable, AV cables, and a base stand.
In the Box
- Lilliput PVM210 21.5" HDMI Professional Production Monitor
- DC Power Adapter
- Power Cable
- HDMI Cable
- VGA Cable
- AV Cable Set
- Base Stand
Lilliput PVM210 Specs
| Panel Type | LCD |
| Display Size | 21.5" / 54.6 cm |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Viewing Angle | Horizontal: 170° Vertical: 170° |
| Touchscreen | No |
| Maximum Brightness | 1000 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 1500:1 |
| HDR Compatibility | Hybrid Log Gamma |
| Pixels Per Inch (ppi) | 102 ppi |
| Real-Time LUT Monitoring | No |
| Video I/O | 1 x HDMI 1.4b Input 1 x DE-15/DB-15 (VGA) Input 1 x RCA (S-Video) Input |
| Embedded Audio | HDMI: 8-Channel |
| Audio I/O | 1 x 2RCA Line Input 1 x 1/8" / 3.5 mm Headphone Output |
| Built-In Speaker | 2 |
| Power I/O | 1 x Barrel Input |
| Other I/O | 1 x USB-A Input |
| Media/Memory Card Slot | None |
| Wi-Fi | None |
| Video Format | HDMI UHD 4K: 30/25/24 1080p: 60/50/30/25/24 1080i: 60/50 720p: 60/50 |
| Gamma Curve | Rec709 |
| DC Input Power | 12 to 24 VDC |
| Power Consumption | 36 W (Maximum) |
| Mounting-Hole Pattern | 100 x 100 mm, 75 x 75 mm |
| Operating Temperature | 32 to 122°F / 0 to 50°C |
| Storage Temperature | -4 to 140°F / -20 to 60°C |
| Dimensions | 20.7 x 12.3 x 0.8" / 524.8 x 313.3 x 19.8 mm |
| Weight | 10.6 lb / 4.8 kg |
| Package Weight | 17.995 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 25.3 x 19.6 x 5.6" |
Lilliput PVM210 Reviews
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.





















