
LCR COMPONENTS MR/P/440/6/B Film Capacitor, 6 �F, MR/P/440 Series, 440 V, Wire Leaded, � 10%
LCR COMPONENTS MR/P/440/6/B Film Capacitor, 6 �F, MR/P/440 Series, 440 V, Wire Leaded, � 10%
Product details
| Operating Temperature Min | -25�C |
| Capacitor Terminals | Wire Leaded |
| Operating Temperature Max | 85�C |
| dv/dt Rating | - |
| Stud Size - Metric | M8 |
| Product Range | MR/P/440 Series |
| Diameter | 35mm |
| Automotive Qualification Standard | - |
| Capacitor Case Style | Can |
| Capacitance | 6�F |
| Voltage Rating V AC | 440V |
| Capacitance Tolerance | � 10% |
| Packaging | Each |
| Capacitor Dielectric Type | PP (Polypropylene) |
| Height | 75mm |
Other details
| Brand | LCR COMPONENTS |
| Part Number | MR/P/440/6/B |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
LCR COMPONENTS MR/P/440/6/B Film Capacitor, 6 �F, MR/P/440 Series, 440 V, Wire Leaded, � 10%
Product details
| Operating Temperature Min | -25�C |
| Capacitor Terminals | Wire Leaded |
| Operating Temperature Max | 85�C |
| dv/dt Rating | - |
| Stud Size - Metric | M8 |
| Product Range | MR/P/440 Series |
| Diameter | 35mm |
| Automotive Qualification Standard | - |
| Capacitor Case Style | Can |
| Capacitance | 6�F |
| Voltage Rating V AC | 440V |
| Capacitance Tolerance | � 10% |
| Packaging | Each |
| Capacitor Dielectric Type | PP (Polypropylene) |
| Height | 75mm |
Other details
| Brand | LCR COMPONENTS |
| Part Number | MR/P/440/6/B |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Operating Temperature Min | -25�C |
| Capacitor Terminals | Wire Leaded |
| Operating Temperature Max | 85�C |
| dv/dt Rating | - |
| Stud Size - Metric | M8 |
| Product Range | MR/P/440 Series |
| Diameter | 35mm |
| Automotive Qualification Standard | - |
| Capacitor Case Style | Can |
| Capacitance | 6�F |
| Voltage Rating V AC | 440V |
| Capacitance Tolerance | � 10% |
| Packaging | Each |
| Capacitor Dielectric Type | PP (Polypropylene) |
| Height | 75mm |
Other details
| Brand | LCR COMPONENTS |
| Part Number | MR/P/440/6/B |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











