
Lapp Kabel 53806741 Cable Gland M20 x 1.5 7 mm 13 Stainless Steel Metallic - Unfinished
Product details
| Thread Size - Imperial | - |
| Thread Size - Metric | M20 x 1.5 |
| Cable Diameter Min | 7mm |
| Cable Diameter Max | 13mm |
| Cable Gland Material | Stainless Steel |
| Gland Colour | Metallic - Unfinished |
| IP / NEMA Rating | IP68, IP69K |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | LAPP KABEL |
| Part Number | 53806741 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Lapp Kabel 53806741 Cable Gland M20 x 1.5 7 mm 13 Stainless Steel Metallic - Unfinished
Product details
| Thread Size - Imperial | - |
| Thread Size - Metric | M20 x 1.5 |
| Cable Diameter Min | 7mm |
| Cable Diameter Max | 13mm |
| Cable Gland Material | Stainless Steel |
| Gland Colour | Metallic - Unfinished |
| IP / NEMA Rating | IP68, IP69K |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | LAPP KABEL |
| Part Number | 53806741 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Thread Size - Imperial | - |
| Thread Size - Metric | M20 x 1.5 |
| Cable Diameter Min | 7mm |
| Cable Diameter Max | 13mm |
| Cable Gland Material | Stainless Steel |
| Gland Colour | Metallic - Unfinished |
| IP / NEMA Rating | IP68, IP69K |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | LAPP KABEL |
| Part Number | 53806741 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











