LAIRD TECHNOLOGIES ZKW-MON-50/10 TAPE, WIRE MESH, 50MM
- Monel mesh tape providing excellent RFI/EMI shielding for electronic cables and harness assemblies.
- When wrapped firmly around cables with 50% overlap & earthed at both ends, provides effective shield
- Compliant with BS6527, VDE and FCC radiation limits
Product details
| Tape Colour | - |
| Tape Type | Conductive Shielding |
| Tape Width - Metric | 50mm |
| Tape Backing Material | - |
| Tape Width - Imperial | 1.97" |
| Product Range | - |
| Tape Length - Imperial | 32.81ft |
| Tape Length - Metric | 10m |
Other details
| Brand | LAIRD TECHNOLOGIES |
| Part Number | ZKW-MON-50/10 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
LAIRD TECHNOLOGIES ZKW-MON-50/10 TAPE, WIRE MESH, 50MM
- Monel mesh tape providing excellent RFI/EMI shielding for electronic cables and harness assemblies.
- When wrapped firmly around cables with 50% overlap & earthed at both ends, provides effective shield
- Compliant with BS6527, VDE and FCC radiation limits
Product details
| Tape Colour | - |
| Tape Type | Conductive Shielding |
| Tape Width - Metric | 50mm |
| Tape Backing Material | - |
| Tape Width - Imperial | 1.97" |
| Product Range | - |
| Tape Length - Imperial | 32.81ft |
| Tape Length - Metric | 10m |
Other details
| Brand | LAIRD TECHNOLOGIES |
| Part Number | ZKW-MON-50/10 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Monel mesh tape providing excellent RFI/EMI shielding for electronic cables and harness assemblies.
- When wrapped firmly around cables with 50% overlap & earthed at both ends, provides effective shield
- Compliant with BS6527, VDE and FCC radiation limits
Product details
| Tape Colour | - |
| Tape Type | Conductive Shielding |
| Tape Width - Metric | 50mm |
| Tape Backing Material | - |
| Tape Width - Imperial | 1.97" |
| Product Range | - |
| Tape Length - Imperial | 32.81ft |
| Tape Length - Metric | 10m |
Other details
| Brand | LAIRD TECHNOLOGIES |
| Part Number | ZKW-MON-50/10 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.









