LABFACILITY RAA-S2B-4.0-75-NP-1.0-C5-T-PT1000 RTD Sensor, 4mm x 75mm Probe, -50 °C, 200 °C, 1 kohm XF-1945-FAR
- Platinum resistance Pt1000 class B sensor with PTFE insulated lead
- Sensor type is Pt1000 (1000 ohm at 0°C) to IEC 751, Class B
- Insulated element in a 4.0mm diameter 316 stainless steel probe
- 2 wire configuration
- Probe temperature range from -50°C to + 200°C
- Extension cable is 1metre PTFE insulated 2 core twisted leads
- 4mm x 75mm probe dimension (diameter x length)
Product details
| Sensing Temperature Min: -50°C |
| Sensing Temperature Max: 200°C |
| Resistance: 1kohm |
| Product Range: - |
Other details
| Brand | LABFACILITY |
| Part Number | RAA-S2B-4.0-75-NP-1.0-C5-T-PT1000 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
- 2 wire configuration
Product details
| Resistance: 1kohm |
| Product Range: - |
Other details
| Brand | LABFACILITY |
| Quantity | Each |
Description
| Resistance: 1kohm |