
KEYSIGHT TECHNOLOGIES U1241C 1000V AC/DC IP67 True RMS Digital Multimeter with IR-USB Connectivity
KEYSIGHT TECHNOLOGIES U1241C 1000V AC/DC IP67 True RMS Digital Multimeter with IR-USB Connectivity
Product details
| DMM Functions | AC/DC Current, AC/DC Voltage, Capacitance, Continuity, Diode, Frequency, Resistance, Temperature |
| Current Measure AC Max | 10A |
| Current Measure DC Max | 10A |
| Voltage Measure AC Max | 1kV |
| Voltage Measure DC Max | 1kV |
| Resistance Measure Max | 0.1Gohm |
| DMM Response Type | True RMS |
| Display Count | 10000 |
| No. of Digits | 4.5 |
| Range Selection | Auto, Manual |
| Warranty | 3 Years |
| Product Range | U1240C Series |
Other details
| Brand | KEYSIGHT TECHNOLOGIES |
| Part Number | U1241C |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Application Note EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $728.31
-70%$728.31
$218.49KEYSIGHT TECHNOLOGIES U1241C 1000V AC/DC IP67 True RMS Digital Multimeter with IR-USB Connectivity
Product details
| DMM Functions | AC/DC Current, AC/DC Voltage, Capacitance, Continuity, Diode, Frequency, Resistance, Temperature |
| Current Measure AC Max | 10A |
| Current Measure DC Max | 10A |
| Voltage Measure AC Max | 1kV |
| Voltage Measure DC Max | 1kV |
| Resistance Measure Max | 0.1Gohm |
| DMM Response Type | True RMS |
| Display Count | 10000 |
| No. of Digits | 4.5 |
| Range Selection | Auto, Manual |
| Warranty | 3 Years |
| Product Range | U1240C Series |
Other details
| Brand | KEYSIGHT TECHNOLOGIES |
| Part Number | U1241C |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Application Note EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| DMM Functions | AC/DC Current, AC/DC Voltage, Capacitance, Continuity, Diode, Frequency, Resistance, Temperature |
| Current Measure AC Max | 10A |
| Current Measure DC Max | 10A |
| Voltage Measure AC Max | 1kV |
| Voltage Measure DC Max | 1kV |
| Resistance Measure Max | 0.1Gohm |
| DMM Response Type | True RMS |
| Display Count | 10000 |
| No. of Digits | 4.5 |
| Range Selection | Auto, Manual |
| Warranty | 3 Years |
| Product Range | U1240C Series |
Other details
| Brand | KEYSIGHT TECHNOLOGIES |
| Part Number | U1241C |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Application Note EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.




