KEYSIGHT TECHNOLOGIES HD304MSO/350 MSO / MDO Oscilloscope, InfiniiVision HD3 Series, 4 Analogue, 16 Digital, 350 MHz, 3.2 GSPS
HomeStore
Product Overview
HD304MSO/350 is a 350MHz bandwidth, 4 analogue and 16 digital channels mixed signal oscilloscope. Perform digital debugging using a portable oscilloscope with a custom application-specific integrated circuit (ASIC) that delivers four times more vertical resolution and half the injected noise of other general-purpose oscilloscopes. Troubleshoot your design and ensure product quality by debugging with an oscilloscope that can see the small signals beyond the noise to catch the slightest and most infrequent signal glitches.
  • 1.3nsec rise time, 3.2GSa/s per channel sampling rate
  • Increase vertical resolution by four times with a 14-bit ADC and half the noise floor
  • See smaller signals with a 50µVRMS noise floor
  • Find signal glitches with an uncompromised 1.3M waveform / second update rate
  • Capture longer time spans at full sample rate with 100Mpts of deep memory
  • 10.1inch capacitive touch gesture-enabled display
  • Isolate signals in seconds with zone triggering � simply draw a box on the screen
  • Characterize signals, hunt for errors, and save automatically with Keysight fault hunter
  • Perform advanced analysis with fast Fourier transforms, histograms, and Bode plots
  • Dimension is (W x H x D) 33.5 cm (13.2 in) x 26.2 cm (10.3 in) x 16.8 cm (6.6 in)
Contents
MSO, N2843A passive probe 500MHz 10:1 attenuation, Soft copy of certificate of calibration, Interface and built-in help language support, Localized overlay.